Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tumacenje JEDA kod Selefa

Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Recruit Sun Jun 07, 2009 4:46 am

Rijec Jed (koju vehabije prevode kao ruka) je jos jedna u nizu rijeci koje se spominju u Kur'anu a koje imaju vise od 50 znacenja.
Allah dz.s. nam je u svojoj savrsenoj Knjizi spomenuo da su te rijeci i ti nejasni ajeti osnova razilazenja ehli sunnet vel dzemata i raznoraznih sekti koje uzimaju ove ajete za osnovu svoje akide.

Allah dz.s. kaze:" On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni- oni su glavina Knjige, a i drugi- nejasni. Oni cija su srca pokvarena - zeljni smutnje i svog tumacenja slijede one sto su nejasni. A tumacenje njihovo zna samo Allah i oni koji su u nauku dobro upuceni - oni govore: Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara naseg. A samo razumom obdareni shvataju." ( Ali Imran, 7.ajet)

Od tih sekti je i sekta Vehabija koja je kao osnovu svoje akide uzela Vasitijsku akidu od Ibn Tejmijje i slicne knjige koje su sastavljene iskljucivo od nejasnih ajeta i hadisa.Ista ta sekta,sve te nejasne ajete i hadise tumaci shodno svom ogranicenom znanju arapskog jezika i islamskih nauka pa kaze da rijec JED u Kur'anu znaci RUKA pripisujuci tako Allahu Uzvisenom nesto sto sam sebi nije pripisao i poredeci Ga sa stvorenjima.

Mozda nikada ne bi bilo problema izmedju ehli sunnet vel dzemata i vehabija po ovom pitanju da vehabije nisu LAZNO svoj stav pripisale Selefu Salihu koji je od takvih izmisljotina cist.

Iz tog razloga,u narednom tekstu cemo vidjeti kako su ustvari pravi selefije tumacili ove ajete i hadise u kojima se spominje rijec JED:

- Kaze Imam Bejheki: "Rekli su ucenjaci ove nauke: Od znacenja rijeci JED je KUVVET tj. SNAGA,kao sto to kaze Allah dz.s. u Kur'anu: واذكر عبدنا داود ذا الأيد" I spomeni naseg roba Davuda,vlasnika JEDA" (Sad,17) odnosno vlasnika snage.( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.336)

-Kaze Imam Bejheki: "Takodje,nekada rijec JED biva u znacenju MULKA i KUDRETA tj. Vlasnistva i Moci,kao npr. u ajetu: قل ان الفضل بيد الله يؤتيه من بشاء - "Reci: Zaista je blagodat u Allahovom JEDU i On je daje onome kome hoce." ( Ali Imran,73)- tj. Zaista je blagodat u Allahovom VLASNISTVU. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 336)

- Kaze Imam Bejheki: "Nekada, JED dolazi u znacenju NI'META tj. blagodati kao kada covjek kaze: كم يد لي عند فلان - " Koliko JEDA sam ja ucinio toj i toj osobi" tj. Koliko BLAGODATI sam ja ucinio toj i toj osobi. ( El Esmau ve Sifat, Bejheki, str.336)

- Kaze Imam Bejheki: " A nekada, rijec JED dolazi u znacenju SILEH
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Re: Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Recruit Sun Jun 07, 2009 4:56 am

- Kaze Imam Bejheki: " A nekada, rijec JED dolazi u znacenju SILEH,kaze Allah dz.s u Kur'anu: مما عملت ايدينا- Ono sto je nas JED stvorio( Jasin 71.) Odnosno " Ono sto smo Mi stvorili."
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Re: Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Recruit Wed Sep 09, 2009 7:22 am

h
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Re: Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Recruit Fri Sep 11, 2009 12:25 am

Jed kod Selefu Saliha



Rijec Jed (koju vehabije prevode kao ruka) je jos jedna u nizu rijeci koje se spominju u Kur'anu a koje imaju vise od 50 znacenja.
Allah dz.s. nam je u svojoj savrsenoj Knjizi spomenuo da su te rijeci i ti nejasni ajeti osnova razilazenja ehli sunnet vel dzemata i raznoraznih sekti koje uzimaju ove ajete za osnovu svoje akide.

Allah dz.s. kaze:" On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni- oni su glavina Knjige, a i drugi- nejasni. Oni cija su srca pokvarena - zeljni smutnje i svog tumacenja slijede one sto su nejasni. A tumacenje njihovo zna samo Allah i oni koji su u nauku dobro upuceni - oni govore: Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara naseg. A samo razumom obdareni shvataju." ( Ali Imran, 7.ajet)

Od tih sekti je i sekta Vehabija koja je kao osnovu svoje akide uzela Vasitijsku akidu od Ibn Tejmijje i slicne knjige koje su sastavljene iskljucivo od nejasnih ajeta i hadisa.Ista ta sekta,sve te nejasne ajete i hadise tumaci shodno svom ogranicenom znanju arapskog jezika i islamskih nauka pa kaze da rijec JED u Kur'anu znaci RUKA pripisujuci tako Allahu Uzvisenom nesto sto sam sebi nije pripisao i poredeci Ga sa stvorenjima.

Mozda nikada ne bi bilo problema izmedju ehli sunnet vel dzemata i vehabija po ovom pitanju da vehabije nisu LAZNO svoj stav pripisale Selefu Salihu koji je od takvih izmisljotina cist.

Iz tog razloga,u narednom tekstu cemo vidjeti kako su ustvari pravi selefije tumacili ove ajete i hadise u kojima se spominje rijec JED:

- Kaze Imam Bejheki: "Rekli su ucenjaci ove nauke: Od znacenja rijeci JED je KUVVET tj. SNAGA,kao sto to kaze Allah dz.s. u Kur'anu: واذكر عبدنا داود ذا الأيد" I spomeni naseg roba Davuda,vlasnika JEDA" (Sad,17) odnosno vlasnika snage.( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.336)

-Kaze Imam Bejheki: "Takodje,nekada rijec JED biva u znacenju MULKA i KUDRETA tj. Vlasnistva i Moci,kao npr. u ajetu: قل ان الفضل بيد الله يؤتيه من بشاء - "Reci: Zaista je blagodat u Allahovom JEDU i On je daje onome kome hoce." ( Ali Imran,73)- tj. Zaista je blagodat u Allahovom VLASNISTVU. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 336)

- Kaze Imam Bejheki: "Nekada, JED dolazi u znacenju NI'META tj. blagodati kao kada covjek kaze: كم يد لي عند فلان - " Koliko JEDA sam ja ucinio toj i toj osobi" tj. Koliko BLAGODATI sam ja ucinio toj i toj osobi. ( El Esmau ve Sifat, Bejheki, str.336)

- Kaze Imam Bejheki: " A nekada, rijec JED dolazi u znacenju SILEH,kaze Allah dz.s u Kur'anu: مما عملت ايدينا- Ono sto je nas JED stvorio( Jasin 71.) Odnosno " Ono sto smo Mi stvorili." ( El Esmau ve Sifat, Bejheki, str.336)

- Kaze Imam Bejheki: " A sto se Allahovih rijeci: ياابليس ما منعك ان تسجد لما خلقت بيدي - " O Iblisu sta te je sprecilo da ucinis sedzdu onome sto sam stvorio sa JEDEJJE." ( El Feth, 10) tice, istina je da se JEDEJJE ne smije protumaciti kao "dvije ruke" jer Allah dz.s. je Jedan, Jedinstveni i nije sastavljen iz dijelova. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.337)

- Kaze Imam Bejheki: " Isto tako,ajet: يدالله فوق ايديهم - (koji vehabije prevode kao: Allahova ruka je iznad njihovih ruku) znaci uzdizanje znacenja prisege koju su davali Bozijem Poslaniku. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.339)

- Kaze Imam Bejheki: "Kaze Poslanik a.s.: يد الله مع القاضي حين يقضي - " Allahov JED je sa kadijom kada sudi" tj. Allahova POMOC je sa kadijom kada sudi." ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 340)

- Kaze Ibn Dzevzi: "Od nejasnih ajeta je i ajet: لما خلقت بيدي . Znaj,da rijec JED u arapskom jeziku dolazi u razlicitim znacenjima. Od tih znacenja je NI'MET i IHSAN. Kaze Allah dz.s. u Kur'anu navodeci govor jevreja: يد الله مغلولة - "Allahov JED je stisnut"( El Maide , 63) Sto znaci: " Njegovi NI'METI su malobrojni." ( Def'u Subheti Tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi, str. 6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " JED je u arapskom jeziku takodje i KUVVET tj. Snaga. Arapi kazu: له بهذا الأمر يد - " On ima JED za to" tj. On ima snage za to. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: "Allahov dz.s. govor: لما خلقت بيدي - "Ono sto sam stvorio sa JEDAJE." ( Sad, 75) znaci: " Ono sto sam Svojim Kudretom i Ni'metom stvorio." ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Hasen El Basri: يدالله فوق ايديهم - "Njegov Ihsan i uzvracanje na dobro." Tj. On daje vise nego sto zasluzujemo. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Ebu Ja'la El Ferra ( Mudzessim): " Jedani su dvije ruke zato sto,ako to nisu dvije ruke onda Adem nije odlikovan nad ostalim stvorenjima jer je sve stvoreno Kudretom Njegovim." Kazem (Ibn Dzevzi) : " Ovo je govor bez ikakvog dokaza. Zaista Arapi koriste izraz JEDANI za KUDRET kao sto je to u stihovima Urve ibn Hazima : فقالا شفاك الله و الله ما لنا بما ضمنت منك يدان - Ma Lena JEDANI tj. Mi nemamo Kudreta za to. A sto se njegovog govora : " Allah je stvorio Adema svojim JEDOM odlikujuci ga time nad ostalim stvorenjima." tice, i on je neispravan jer Allah dz.s. kaze: خلقنا لهم مما عملت ايدينا انعاما - "Stvorili smo njima nasim JEDOM stoku." ( Jasin,71) pa to ne znaci da je stoka odlikovana nad ostalim stvorenjima. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.7) Kazem ( Sami Dzeko) : " Odlikovanost Adema nad ostalim stvorenjima nije zato sto ga je Allah dz.s. stvorio svojom rukom (kako to vehabije kazu) nego zato sto ga je obasuo raznim blagodatima koje nije dao nikome mimo njega. Adem je prvi covjek, otac covjecanstva, stanovnik Dzenneta, Boziji Poslanik... sve ga to cini odlikovanim nad ostalim stvorenjima."

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Allah Dz.s.: و السماء بنيناها بأيد - " I nebesa smo svojim JEDOM stvorili."( Ez Zarijat, 47) Sto znaci: " I nebesa sam svojom Moci stvorio." ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str. 7 )

- Kaze Imam Bejheki: " I nije znacenje JEDA, kada ga ubrajamo u sifate, ruka pa da kazemo da On ima ruke, prste i sl. Nego On ima JED i mi mu pripisujemo JED upotrebljavajuci samo rijec koja je dosla u Kur'anu tj. JED. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 352)

- Prenosi Imam Ebu Bekr Muhammed ibn Muhammed El Kasani od Ebu Bekr Alauddin Muhammed ibn Ahmed Es Semerkandi a on od Ebu Muin Mejmun ibn Muhammed El Mekhul En Nesefi a on od Ebu Abdullah El Husejn ibn Ali El Kasgiri ( El Fadl) a on od bu Malik Nasran ibn Nasr El Hatlija a on od Ali ibnul Hasen ibn Muhammed El Gazalija a on od
Ebul Hasen Ali ibn Ahmed El Farisija a on odNesir ibn Jahja El Fekiha a on kaze:Cuo sam Ebu Muti' El Belhija da kaze:Pitao sam Nu'man ibn Sabita Ebu Hanifu o Fikhul Ekberu pa je rekao:"Allahov dz.s. JED je iznad njihovog Jeda, nije kao Ejd Njegovih stvorenja, i nije RUKA dzariha. On je stvoritelj Ejda. Njegov Vedzh nije kao vedzh njegovih stvorenja. On je stvoritelj svakog Vedzha. Njegov nefs nije kao Nefs njegovih stvorenja, On je stvoritelj svakog Nefsa. Nista nije kao On.Rekao sam ( Ebu Muti') Sta mislis kada bi i rekli: Gdje je Allah?Pa je rekao: "Reci ce mu se: " Postojao je Allah i nije postojalo mjesto prije nego je On stvorio tvorenja. Postojao je Allah dz.s. i nijepostojalo "Gdje" niti su postojala stvorenja niti bilo sta. On je Stvoritelj svega."( Fikhul Ebsat)

- Kaze imam Ebu Hanife:" On je nesto sto nije slicno nicemu. A kada kazemo: " Nesto" mislimo potvrdjivanje Njegovog postojanja bez tijela, bez forme, bez akcidencije. On nema granicu,nema suparnika niti sudruga. Njemu nista nije slicno. On ima jed, Vedzh i nefs onako kako je to Allah dz.s. spomenuo u Kur'anu."( Fikhul Ekber)

- Kaze Imam Taberi: "Pricao mi je Ali kaze: Pricao mi je Ebu Salih, kaze: Pricao mi je Muavija,kaze: Pricao mi je Alija,kaze: Pricao mi je Abdullah ibn Abbas kaze: "Allahove rijeci :و السماء بنيناها بأيد znace BI KUVVEH tj. Snagom." (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Ibn Dzerir Et Taberi: "Pricao mi je Muhammed ibn Amr,kaze: Pricao mi je Ebu Asim,kaze: Pricao mi je Isa i El Haris,kaze: Pricao mi je El Hasen,kaze: Pricao mi je El Verka,kaze: Pricao mi je Ibn Ebi Nedzih,kaze: Pricao mi je Mudzahid: " Allahove rijeci و السماء بنيناها بأيد znace: " Ves semae benejnaha bi KUVVEH" (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Ibn Dzerir Et Taberi : "Pricao mi je Bisr,kaze: Pricao mi je Jezid,kaze: Pricao mi je Seid od Katade da je rekao: و السماء بنيناها بأيد znaci " Ve semae benejnaha bi KUVVEH" tj. "I nebo smo svojom moci sagradili" (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Imam Taberi: "Prenosi se od Sufjana:و السماء بنيناها بأيد - Sagradili smo ga svojom SNAGOM." (Tefsiru TABERI, od Ibn Dzerir Et Taberi, 11/472)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Re: Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Recruit Thu Oct 29, 2009 6:48 am

Kaze Ibn Burhan: “Musebbihe uzimaju bukvalno znacenje ajeta I hadisa pa jed tumace kao ruka a istiva kao smjestanje.” ( El Vusul ila ilmil usul, Ibn Burhan, 1/ 377)

Kaze Ibn Akil: “ لما خلقت بيدي - znacenje ovoga je: “Ono sto sam ja licno stvorio. Ovaj ajet je poput ajeta ذلك بما قدمت يداك - “Eto to je zbog tvojih djela” ( El Hadzdz, 10) ( Def’u Subehi Tesbih, str, 115)

Kaze Imam Sujuti: “Kaze Ibnul Esir u En Nihaje (5/ 293): “ Jedullah je metafora za Njegovo cuvanje.” ( Serh Sunenin Nesai, Sujuti, 7/ 94; Mektebetul matbu’atil islamijje, Haleb, 1986.g., 2. izdanje)

Kaze Ibn Mukrim El Efriki: “ Ti nemas za ovo beded znaci: Ti nemas za ovo snage niti “jedani” tj. Moci. “ ( Lisanul Arab, Ibn Mukrim El Efriki, 3/ 81)

Kaze Ibn Mukrim el Efriki: “Ja nemam za tog covjeka “jedani” – odnosno snage.” ( Lisanul Arab, Muhammed ibn Mukrim ibn Menzur el Efriki, 15/ 422; Darus Sadir, Bejrut, 1. izdanje)

Kaze Ibn Mukrim: “A Arapi govore: Ja nemam za ovo jed – odnosno nemam za ovo snage, I govore: Ja nemam za ovo “jedani” I oni nemaju za to “ejd” odnosno snage.” (Lisanul Arab, Ibn Mukrim El Efriki, 15/ 423)

Kaze Fahruddin Er Razi: “ Allahove rijeci يد الله فوق ايديهم – znace de je Njegov Kudret iznad njihovog kudreta a Njegove rijeci koje prenosi od Jevreja يدالله مغلولة – su u znacenju ni’meta. Dokaz tome je da su Jevreji ili potvrdjivali postojanje Stvoritelja ili negirali. Pa ako su potvrdjivali Njegovo postojanje nije dozvoljeno da se kaze da su Ga oni smatrali nesposobnim. To ne kaze razuman covjek. A ako su Ga negirali onda u spominjanju te nesposobnosti ne bi bilo nikakve koristi

Utvrdjeno je da su oni vjerovali d aim Allah dz.s. ne daje od svojih blagodati pa je ovaj ajet od najjacih dokaza da se rijecju “jed” zeli ukazati na ni’met. Ako je znacenje يدالله مغلولة – “Allah nam ne daje od svojih blagodati” nuzno je onda da Njegov odgovor na to tj. Rijeci بل يداه مبسوطتان budu u znacenju blagodati odnosno da znace; “ Ne,nego su Njegove blagodati mnogobrojne.”

Zatim,ako bismo uzeli bukvalno znacenje ovih rijeci I rekli da one znace “Ne,nego su Njegove ruke ispruzene” onda bi Allah dz.s. bio kao neki hendikep koji ne moze da skupi svoje ruke. Uzvisen je Allah dz.s. od toga.
Sto se Allahovih dz.s. rijeci ما منعك ان تسجد لما خلقت بيدي – tice, ucenjaci po ovom pitanju imaju dva stava:

Prvi je, (a to je neispravan stav) da su dva “jeda” dva svojstva Allahovog dz.s. bica kojima On stvara odlikujuci time ono sto stvara tim svojstvima kao u slucaju Adema a.s. Oni koji zagovaraju ovo misljenje dokazuju to sledecim stvarima:

1.)Ove Allahove dz.s. rijeci ukazuju na to da je Allah dz.s. ucinio Adema onim kome su meleki ucinili sedzdu a uzrok te sedzde je u stvaranju Adema “jedom”. Ako bi nekim slucajem “jed” znacio kudret onda bi uzrok zbog kojeg su meleki ucinili sedzdu Ademu bio prisutan u svim stvorenjima pa bi naredba obuhvatala sedzdu svim stvorenjima ane samo Ademu. Iz tog razloga “jed” nije kudret.

2.) Allahov kudret je jedan a “jed” je upotrebljen u dvojini.

3.) Allahove rijeci لما خلقت بيدي – ukazuju na specifikaciju Adema odnosno da je on izuzetak od drugih. Iz tog razloga,nuzno je da sve mimo Adema ne bude stvoreno “jedom” a posto nema sumnje da je sve ostalo stvoreno kudretom iz toga proizilazi da “jed” nije isto sto I kudret.

I drugi stav (a to je ispravan stav) d aje “jed” u ovom ajetu metafora za kudret. Oni svoje misljenje dokazuju sledecim dokazima:

1.)Kudret je ono sto stvari uzdize iz stanja nepostojanja na stanje postojanja a “jed” je isto to I iz tog razloga “jed” je isto sto I kudret.

2.)Allahov dz.s. kudret je Njegovo bespocetno obavezno postojece svojstvo. Kao takvo, nuzno je da se ono veze za sve ono sto je moguce jer bi u suprotnom ono bilo u potrebi za nekim determinantom. Ovo znaci da je sve ono sto je moguce, u Allahovom dz.s. kudretu. Nema sumnje da je postojanje Adema od mogucih stvari pa se Allahov dz.s. kudret veze I za njega. A ako transcendentalno od kudreta gledamo na “jed” nuzna je influksija dva influenta nad jednom stvari a ovo je nemoguce.

3.) Pripisivanje Allahu dz.s. influenta pored kudreta je pripisivanje necega bez dokaza a takvo pripisivanje nije dozvoljeno po idzmau.

Zatim,u odgovoru na prvi stav (da su to dva svojstva) kazemo:
Ako je Adem distingviran zato sto je stvoren sa dva “jeda” koja su posebna svojstva, onda su zivotinje distingviranije od njega jer su one stvorene sa vise jedova. (Prilikom opisa stvaranja Adema spominje se dvojina imenice jed “jedani” a prilikom opisa stvaranja stoke upotrebljava s emnozina te rijeci tj. “ejd” )Kaze Allah dz.s. u Kur’anu: “ Kako oni ne vide da mi njima dajemo stoku koju smo svojim EJDOM stvorili.’ (Jasin, 71)

Zatim kazemo: Zbog cega znacenje ajeta: ما منعك ان تسجد لما خلقت بيدي – ne moze da bude ukazivanje na paznju koju mu je Allah dz.s. podario prilikom stvaranja? Covjek,kada hoce da ukaze na paznju koju je pridodao pravljenju neke stvari kaze: “Ovo sam napravio svojim rukama” (Cak I ako taj covjek mozda nema ruke jer je akcenat na posvecenoj paznji a ne na rukama) Poznato je da ovolika paznja prilikom stvaranja nije pridodata nikome mimo Adema a.s.

Odgovor na njihov drugi dokaz je: Dvojina ne upucuje na obaveznost postojanja dvije stvari jer Allah dz.s. kaze: “ O vjernici,kada hocete da se s Poslanikom posavjetujete prije “bejne jedej’ savjetovanja milostinju udijelite.” (El Mudzadeleh, 12) (Vidimo da iako se upotrebljava dvojina rijeci “jed” to ne znaci postojanje dvije stvari) I kaze: “ On je taj koji salje vjetrove kao radosnu vijest “bejne jedej” mislosti svoje.” ( El A’raf, 57)
A odgovor na njihov treci dokaz je: “ Odlikovanost Adema a.s. je u mnogim kerametima I blagodatima koje sum u date a ne u njegovom stvaranju “jedom koji je posebno svojstvo” kako oni kazu. Ove blagodati I kerameti koji su dati Ademu a.s. nisu dati nikome drugom mimo njega.”
( Esasu Takdis, Fahruddin Er Razi, 99- 101)

Kaze Kurtubi: " Kaze Mudzahid: Jed je ovdje (u ajetu lima halektu bi jedejj) u znacenju veze i potvrde.tj. ono sto sam Ja stvorio"

Kaze Bejdavi: "Lima halektu bi jedejje - Ono sto sam ja stvorio bez oca i bez majke a dvojina je upotrebljena zbog dodatnih blagodati koje su mu date" (Envaru Tenzil ve esraru Te'vil)

Kaze El Maverdi: " Lima helektu bi jedejje - ono sto sam stvorio svojom snagom ili kudretom , ili ono sto sam sam stvorio" ( En Nektu vel Ujun)

Kaze Ibn Atijje: " Sve ovo ukazuje na kudret i na kuvvet a spomenuo je jed da bi ljudima bolje objasnio je je obicno jed znak za kudret i snagu" (El Muharrerul vedziz fi tefsiri kitabil Aziz)

Kaze Es Sealibi: " Bi Jedejje- je oznaka za kudret i kuvvet" (El Dzevahirul hasan fi tefsiril Kur'an)

Kaze Sevkani: " Lima halektu bi jedejje - sta te je sprijecilo da se poklonis onome koga sam ja licno stvorio bez ikakvih posrednika, allah dz.s. je pripisao stvaranje Adema Sebi iako je On Stvoritelj svega kao pocast njemu kao sto je dodao uz svoje ime Kabu, devu, dusu..." ( Fethul Kadir)


Vidjeli smo iz navedenih govora uleme selefa ovog ummeta da niko od njih nije pripisao Allahu dz.s. ruku nego da je svako od njih ili prenio rijec onako kako je do njega dosla bez tumacenja i prevodjenja ili je protumacio ovu rijec shodno njenoj upotrebi u arapskom jeziku.

Na kraju,obratimo se Gospodaru Nebesa i Zemlje, rijecima:
" Gdje bi bilo moje utociste ako ne kod Tebe? Tvoji robovi su i nebesa i Zemlja, i tvoje je ime izvor svih imena. Tvoje znanje nadilazi sva znanja, a tvoje dobrocinstvo nadmasuje svaku cijenu. Ti si Sudac,svako bice Tebi pripada. Ti si onaj koji velika djela cinis i nevoljnicima dobrotu ukazujes. Mi smo svi u lancima okovani,a svakom od nas, samo ti, Boze, mozes pomoci. Sedam nebesa i ono sto je u njima potxinjeno je tvojoj svemoci,bez pogovora. Do Tebe pogled ne dopire. Onaj ko ti je pokoran, o Boze, ostaje zauvijek ciste duse,a tesko li onom koji nije sa tobom vec je protiv Tebe. Ja sam bio Zemlja,tamna i teska, a Tvoja me Milost u prozirnu vodu preobratila. Tako sam ja, od samog sebe umro. Ne dopusti da lutam i propadnem i ne odvoji me od Tvoje Milosti,jer samo Tvoja Milost moze moju tminu u svjetlo promijeniti i mene,iz moje nocne sudbine u Tvoj vjecni dan prevesti..."


Sami Dzeko
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Tumacenje JEDA kod Selefa Empty Re: Tumacenje JEDA kod Selefa

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu