Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Odgovor na vehabijsko komentarisanje hadisa

Go down

Odgovor na vehabijsko komentarisanje hadisa Empty Odgovor na vehabijsko komentarisanje hadisa

Komentar  Recruit Sat Jul 18, 2009 7:38 am

Odgovor na vehabijsko komentarisanje Hadisa


1. Dzabir b. Semure prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao ashabima: "Sta vam je - vidim vas da dizete svoje ruke u namazu kao da su repovi uznemirenih konja ?! Budi smireni u namazu!'" (Muslim, Ebu - Avvane, Ibn Huzejme, Ibn-Hibban,Ebu-Jala, Taberani)
Komentar: Pored svoje ispravnosti, citirani hadis nije validan argument na ovom mjestu. Imam Muslim je poslije ovog hadisa naveo drugo predanje koje ga pojasnjava. U toj verziji stoji da je Dzabir b. Semure rekao: "Klanjali smo za Poslanikom, sallallahu 'alejhi ve sellem, pa kada smo predavali selam, pokazivali smo svojim rukama lijevo i desno.
Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, nam rece: 'Sta vam je pa pokazujete svojim rukama kao da su repovi jogunastih konja ?! Kada neko od vas preda selam neka se okrene ( glavom ) prema svome bratu i neka ne pokazuje rukama.'" ( Muslim, Ahmed, Ibn Hibban ) Iz ovih hadisa vidimo koliko je neophodno sakupljanje svih predaja koje govore o nekom pitanju, jer se samo tako moze razumjeti i shvatiti njihova poruka.



Sahih hadis od Dzabira r.a. je dokaz fekihima tj. serijatskim pravnicima iako muhaddisi mozda misle da on nije dokaz. Medjutim, pitanje derogacije podizanja ruku je fkihsko pitanje pa tu muhaddisi nemaju udjela u njihovom komentarisanju. Kao i uvijek,kada muhaddis pocne da komentarise ajete i hadise desavaju se velike greske. Tako je i sa ovim hadisom,mnogi muhaddisi su rekli da ovaj hadis ne moze posluziti kao dokaz za derogiranje podizanja ruku u namazu i kao po obicaju pogrijesili.
Prvo su ti ucenjaci rekli da je ovaj hadis pojasnjen drugim hadisom kojeg imam Muslim navodi nakon ovog hadisa u svojoj zbrici,medjutim,kada pogledamo dva hadisa vidimo da se u prvom hadisu( kojim se derogira podizanje ruku u namazu) radi o namazu ashaba bez prisustva Bozijeg Poslanika tj. klanjali su sami pa im je dosao Boziji Poslanik a.s. i video ih kako dizu ruke u namazu nakon cega im je rekao da to vise ne rade jer je to od tog trenutka dokinuto. Dok iz drugog hadisa primjecujemo da se radi o namazu za Bozijim Poslanikom a.s. Pa kako onda da spojimo dva razlicita hadisa koja govore o razlicitim stvarima i koja su se desila na razlicitom mjestu u razlicito vrijeme?
Zatim,ako pogledamo prvi hadis vidimo da se u njemu kaze: " Smirite se u namazu! " Dok u drugom hadisu taj deo ne postoji. Razlog nepostojanje te recenice u drugom hadisu je taj sto se osobi koja odgovara na upucen mu selam pokazivanjem rukom ne kaze: " Smirite se u namazu! " jer je to radnja koja je van namaza. Ovo jer jos jedan od dokaza da se ovdje radi o dvije razlicite situacije i da se ovdje radi o derogiranju dvije razlicite stvari.
Jos jedna manjkavost u komentaru Safeta Kuduzovica na ovaj hadis koja nikako ne moze da nam promakne je njegovo nepoznavanje osnovnih fikhskih pravila na osnovu kojih ovaj hadis derogira podizanje ruku u namazu.
Naime,svi znamo da je odgovaranje na selam vadzib svakom muslimanu, dok se podizanje ruku u namazu po misljenju onih koji podizu svoje ruke u svom namazu ne uzdize sa stepena suneta tj. niko od Hanbelija niti Safija nije rekao da je podizanje ruku u namazu vadzib. U islamskom serijatu postoji pravilo koje se zove " Babul ewla " tj. davanje prioriteta u propisu stvari u kojoj se nalazi jaci razlog a o kojoj Poslanik a.s. ne govori nad onom u kojoj se nalazi neki slabiji razlog a o kojoj Poslanik a.s. govori i daje propis. Sprovodeci ovo serijatsko pravilo na ovaj propis mozemo da kazemo: Ako je podizanje ruku zbog vadziba zabranjeno onda je prioritetnije da se tim hadisom zabranjuje i podizanje ruku zbog sunneta.


2. El-Berra b. Azib veli: "Vidio sam Poslanika Muhammeda, sallallahu 'alejhi ve sellem, da, kada je stupio u namazu, digao je svoje ruke u visini usiju, a potom ih nije dizao do kraja namaza." ( Darekutni, Ebu-Davud, Bejheki )

Komentar: Imam Nevevi kaze: "Ovaj hadis je neispravan po misljenju svih hadiskih strucnjaka. ( Vidjeti El-medzmua, 3/371. ) Od njih su: Sufjan es-Sevri, imam Safija, Abdullah ibn Zubejr, Humejdi, imam Buhari, imam Ahmed, Jahja b. Mein, Darimi, Bezzar, Hattabi, Bejheki, Su'abe, Ibn Kajjim el-Dzevzi, Ibn Hadzer i drugi. Svi su slozni da je Jezid b. Ebi-Zijad u ovom hadisu dodao: "... a potom ih nije dizao do kraja namaza."


Jos jednom vehabijske spletke izlaze na vidjelo kada oni pokusavaju da dokazu neku svoju stvar. Kazem ovo zato sto oni u ovom citatu umjesto serijatske upotrebe daju prednost jezickoj upotrebi rijeci jer tako ispada da je imam Nevevi rekao da je ovaj hadis neispravan medjutim on nije rekao tako vec je rekao da nije Sahih. Svi islamski ucenjaci, ukljucujuci tu i imama Nevevija slozni su da se serijatskoj upotrebi rijeci daje prednost nad jezickom upotrebom. Tako, Nevevijeve rijeci ne znace da je ovaj hadis neispravan vec da nije sahih a ogromna je razlika izmedju ta dva pojma kako u nasem tako i u arapskom jeziku. Medjutim,iako Nevevi ne smatra ovaj hadis sahihom taj hadis je u najmanju ruku na stepenu Hasen hadisa a ko imalo serijatskog znanja ima zna da je hasen hadis dovoljan dokaz u serijatu.
A sada da pogledamo ispravnost govora "svi su slozni da je Jezid ibn Ebi Zijad u ovom hadisu dodao: " a potom ih nije dizao.""
Jezid ibn Ebi Zijad je od ravija od kojeg prenosi imam Muslim i cetvorica Imama sto znaci da je na najvecem stepenu pouzdanosti. Takodje, Ja'kud ibn Sufjan kaze: Jezid je,iako neki govore o njemu na velikom stepenu ispravnosti i pouzdanosti. Kaze Ibn Sahin: Kaze Ahmed ibn Salih: Jezid ibn Zijad je ispravan i ne svidja mi se to sto neki pricaju o njemu. ( Tehzib, 11/ 331)
Takodje, nije tacno da je samo Jezid rekao: " A potom ih nije dizao." jer se taj govor prenosi jos i od Hakema i Isa ibn Ebi Lejle od Abdurrahman ibn Ebi Lejle kao sto to biljeze od njih imami Ebu Davud, Tahavi i Bejheki. ( Dzevheru nuka, 1/ 137)
Isto tako Ebu Davud nakon sto je spomenuo rivajet u koji neki sumnjaju tj. rivajet u kojem je Jezid, spomenuo je i rivajet Vekie od Ibn Ebi Lejle a on od njegovog brata Isaa a on od El Hakema a on od Abdurrahman ibn Ebi Lejle a on od El Berra ibn Aziba u kojem se kaze: " Video sam Bozijeg Poslanika da je podigao ruke kada je stupio u namaz a zatim ih nije podizao dok nije zavrsio namaz."
Takodje je i spomenuo to da je Sufjan rekao: " Zatim nam je u Kufi spomenuo :" zatim ih nije dizao dok nije zavrsio za namazom." ( I'lau Sunan , Et Tehanevi, 3/85)



3. Alkame prenosi da je Abdullah ibn Mesud upitao: "Hocete li da vam klanjam kako je klanjao Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem ?" Zatim je klanjao i nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru. ( Bejheki, Tirmizi, Ahmed, Ebu-Davud, Ibn-Ebi-Sejbe, Ebu-Jala. Imam Tirmizi ovaj hadis smatra dobrim, a Ibn Hazm, Ahmed Sakir i Albani vjerodostojnim ).
Komentar: Vrhunski hadiski eksperti kao sto su: Imam Safija, Buhari, Ahmed, Abdullah b. Mubarek, Ebu-Hatim, Darimi, Ebu Davud, Jahja b. Adem ( ucitelj imama Ahmeda ), Bezzar, Ibn-Hibban, Darekutni, Bejheki, Ibn-Abdul-Berr, Nevevi, Ibn Dzevzi, Mubarekfuri i vecina ucenjaka prvih i potonjih generacija citirani hadis smatraju slabim. ( Vidjeti fethul bari, 6/331., od Ibn Redzeba. ) Ova predaja je ujedno i najjaci dokaz ucenjacima koji zastupaju ovo misljenje. Ibn Kajjim, nakon sto je nepobitno argumentirao slabost ovog hadisa, kaze: "...Zato je pravi promasaj i greska oslanjati se na ovu predaju i njome oponirati, po konsenzusu ucenjaka, vjerodostojnim hadisima, a koji potvrduju dizanje ruku u namazu."



Ovaj hadis biljezi izmedju ostalih imam Tirmizi nakon cega kaze: Ovaj hadis je Hasen Sahih i po njemu uzimaju mnogi ucenjaci od Ashaba i Tabi'ina r.a. Po njemu su rekli Sufjan i stanovnici Kufe.
Svi prenosioci ovog hadisa su od prenosilaca Muslima. ( Dzevheru Nuka, 1/ 137)
Ibn Hazm kaze da je ovaj hadis Sahih. ( Pogledaj Telhisul Habir 1/ 83)
Kaze Allameh El Hasim El Medeni u knjizi Kesful Rejni an mes'eleti ref'il jedejni: Sened ovog hadisa kojeg biljezi Nesai je po uslovima Buharije i Muslima. ( I'lau Sunen, 3/ 61)
Hadis ispravnim smatraju i Ebu Hanife r.a., Malik, Ebu Jusuf, Muhammed ibn Hasen Es Sejbani, Zufer, ُEl Merginani, Es Surunbulali, Abdul Ganijj En Nabulsi, Ibn Nudzejm, Serahsi, Karafi, Ibn Abidin, Et Tehanevi, Et Taftazani, Ahmed Sibbir El Osmani, Imam El Menbedzi, Abdul Ganijj El Gunejmi, Es Sagirdzi, El Dzessas i ogromna vecina prijasnjih i potonjih ucenjaka.



4. U Drugoj verziji Ibn-Mesud kaze: "Klanjao sam za Poslanikom, sallallahu 'alejhi ve sellem, Ebu Bekrom, Omerom i nisu dizali svoje ruke psim pri pocetnom tekbiru." ( Darekutni, Ibn-Dzevzi u El-Mevduat )
Komentar: Imam Zehebi ovu verziju smatra slabom, a Sevkani apokrifnom ( laznom ). U lancu prenosilaca ove predaje ima Muhammed b. Dzabir el-Jemami, koga nepouzdanim smatraju: Ebu-Zura, imam Buhari, Ahmed, Ibn-Mein, Nesai, Ebu-Davud, El-Idzli, Ibn Hibban i drugi.



Ovaj hadis biljezi Bejheki i njegov sened je dobar. ( I'lau sunen, Et Tehanevi, 3/ 68)
Ovaj hadis se biljezi i preko Ibrahim En Nehaija. ( I'lau Sunen, 3/ 68)
Muhammed ibn Dzabir je pouzdan kod vecine hadiskih strucnjaka.
Ibn Adijj spominje da je Ishak vise voleo rivajete Muhammed ibn Dzabira od mnogih koji su ispravniji od njega poput Ejjuba, Ibn Avna, Su'beta i dr. i da on nije kod njega na visokom stepenu on ga ne bi preferirao nad ovima. ( I'lau Sunen, 3/ 67)
Kaze El Felas: Muhammed ibn Dzabir je iskren.
Ibn Hiban ga smatra ispravnim.
Jahja ibn Seid El Kattan ga smatra ispravnim.
Hammad ibn Ebi Sulejman ( Ebu Hanifin ucitelj) ga takodje smatra ispravnim. ( I'lau Sunen/ 3/ 67)
Ahmed ibn Abdullah El Adzla ga takodje smatra ispravnim.
Kaze Su'beh: Bio je iskrenog jezika.
Kaze se u El Mizanul I'tidal od Zehebija: " Od Muhammed ibn Dzabira prenosi veliki broj imama i hafiza hadisa. ( Mizanul I'tidal ,Zehebi, 3/ 34)
Kaze se u Et Takribu: Ebu Hatim mu daje prednost nad ibn Luheji'om. (str. 179)

5. Prenosi se da je Alija b. Ebi-Talib klanjao i da nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru. ( Buhari i Bejheki )
Komentar: Ova predaja je slaba. Neispravnom su je ocijenili: Imam Buhari, Sufjan es-Sevri, Osman ed-Darimi, Safija i Nevevi. Pored toga, nije logicno da Alija prenosi vjerodostojan hadis o dizanju ruku ( Buhari, Ibn Madze, Darekutni. Imam Ahmed i Nevevi ovu predaju smatraju ispravnom ) potom ostavi sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem.



Hadis biljezi Tahavi 1/ 132 i kaze nakon njega: Doslo je sahih predajom od Alije nedizanje ruku osim pri pocetnom tekbiru.
Kaze Ez Zejlei: Ovo je Sahih hadis. ( 1/ 211)
Kaze se u Ed Diraje ( str. 85): Prenosioci ovog hadisa su ispravni.
Takodje ovaj govor se navodi i u Et Ta'likul Hasen (1/ 107)
Kaze Bedruddin El Ajni (poznati komentator Buharije) : Sened ovog hadisa je po uslovima Muslima. ( I'lau Sunen 3/ 64)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu