Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Propisi o zikru

Go down

Propisi o zikru Empty Propisi o zikru

Komentar  Recruit Sat Jul 26, 2008 3:49 pm

ZAJEDNICKI ZIKR

“Budi cvrsto uz one koji se gospodaru svome mole ujutro I navece u zelji da nakonost Njegovu zasluze,,I ne skidaj ociju svojih sa njih iz zelje za sjajem u zivotu na ovom svijetu, I ne slusaj onoga cije smo srce nehajnim prema nama ostavili koji strast svoju slijedi I ciji su postupci daleko od razboritosti” (Al Kahf, 28.)

“Zaista Allah ima meleke koji kruze putevima trazeci grupe koje cine zikr. Pa kada pronadju narod koji slavi Allaha povicu: Dodjite, pa ih prekriju svojim krilima sve do zemaljskog neba….zatim Allah kaze: Svedocim vam da sam im oprostio. Pa povice melek od meleka Milostivog: Medju njima je jedan koji nije od njih, dosao ja zbog neke druge potrebe. Pa Allah kaze: Oni su jedno posijelo, necu da ih razdvajam.” (Buhari, tom 5.stranica 2353.)

Od Muavije se prenosi da je Boziji Poslanik izasao u halku svojih drugova pa im je rekao: Zbog cega sta se sastali?Pa su rekli: Sakupili smo se da spominjemo Allaha I da mu zahvaljujemo sto nam je podario islam….. pa je rekao: dosao mi je Dzibril I obavijestio me je da se Allah hvali vama pred melekima” (Muslim, tom 4,stranica 2075.)

Prenosi se od Ebu Hurejre da je rekao:” Rekao je Boziji Poslanik : Nije se sastavio narod radi zikra a da ih nisu prekrili meleki i obavili ih miloscu,i da ih Allah nije spomenuo kod onih koji su kod Njega “ (Muslim, tom 4. stranica 2074.)


ZIKR NAGLAS

“…ne izgovaraj na sav glas Kur’an kada molitvu obavljas a I ne prigusuj ga; trazi sredinu izmedju toga” (Al Isra, ajet 110.)

Od Ebi Katade se prenosi: “da je Boziji Poslanik izasao jedno vece kad ono Ebu Bekr klanja spustenog glasa, pa je prosao pored Omera a on klanja podignutog glasa. Kada smo se sakupili kod Bozijeg Poslanika rekao je: O Ebu Bekre: Prosao sam pored tebe a ti si klanjao skrivajuci svoj glas? Rekao je Ebu Bekr: “Onaj koga sam zvao najbolje cuje o Boziji Poslanice. Rekao je Poslanik: Podigni malo svoj glas. Zatim je rekao Omeru: Prosao sam pored tebe a ti si klanjao podignutog glasa? Omer je tada rekao: O Boziji Poslanice, sprecavao sam pospanost I udaljivao sejtana. Zatim mu je Poslanik rekao: Smanji malo svoj glas.”( Ebu Davud, tom 2., stranica 37.; Ibn Huzejme, tom 2.,stranica 189.; Taberani, Evsat, tom 7. stranica 181.; Hakim, Mustedrek, tom 1., stranica 454.)

Neki od selefa smatraju mustehabbom podizanje glasa prilikom izgovaranja tekbira I zikra a svoje misljenje potkrepljuju hadisom koji se prenosi od Ibn Abbasa da je rekao: “Znao sam kada su zavrsili (sa namazom) po tome ( zikru) koji bih cuo” ( Buhari, tom 1., stranica 288.; Muslim, tom 1., stranica 410.)




ZIKR POSLE NAMAZA

Prenosi se od Ebu Hurejre: “ da su siromasni muhadziri dosli kod Bozijeg Poslanika I rekli:Imucni ljudi su otisli dalje od nas,stigli su do uzvisenijeg stepena.A zasto? Klanajaju kao sto mi klanjamo,I poste kao sto mi postimo, I udjeljuju sadaku ali mi ne udjeljujemo,I oslobadjaju robove a mi ne oslobadjamo.Zatim je Boziji Poslanik rekao: Hocete li da vas naucim necemu,ako ga se budete pridrzavali pretecicete ostale I nece biti niko bolji od vas osim onog koji ucini isto kao I vi?Rekli su: Svakako o Poslanice.Pa je rekao : Izgovarajte subhanallah, I elhamdulillah I Allahu ekber posle svakog namaza trideset I tri puta.”Rekao je Ebu Salih: zatim su se vratili siromasni muhadziri kod Poslanika I rekli mu: Cula su nasa bogata braca sta radimo pa su I oni poceli raditi kao mi.Pa je boziji Poslanik rekao: To je allahova blagodat koju On daje kome hoce.” ( Muslim, hadis br 595., Fethul mulhim (595) 142/1314, stranica br.453, tom 3.)

Od Lejsa od ibni Adzlana se prenosi da je rekao: Rekao je Sumejj: pricao sam ovaj hadis nekim clanovima moje porodice pa je rekao : razumeo si da je rekao: Zahvala pripada Allahu trideset I tri puta I hvala Allahu trideset I tri puta I Allah je najveci trideset I tri puta. Pa sam se vratio Ebi Salihu pa mu to rekao pa me je uzeo za ruku I rekao : Boziji Poslanik je rekao :Subhanallah,Elhamdulillah,Allahu ekber,subhanallah, elhamdulillah, Allahu ekber,subhanallah,elhamdulillah,Allahu ekber sve dok ne bude broj svakog od ovih izraza trideset I tri.” ( Muslim, Fethu l Mulhim( komentar Sahihu l Muslima),stranica br. 456., tom 3.)

Prenosi se od Suhejla a on od svog oca a on od Ebu Hurejre: da su siromasni muhadziri dosli kod Bozijeg Poslanika i rekli : Imucni muslimani su stigli do veceg stepena.....do kraja hadisa, s tim sto je on na hadis od Kutejbe od Lejsa od ibni Adzlana dodao govor Ebi Saliha: Zatim su se vratili muhadziri kod Poslanika ….do kraja hadisa , I dodao na hadis: govori Suhejl jedanaest,I jedanaest I jedanaest a sve to je trideset I tri.” ( Muslim, Fethu l Mulhim,143/1315,stranica br.458. tom 3.)

Od Ebu Hurejre se prenosi da ja Polslanik rekao: “Ko govori subhanallah na kraju svakog namaza trideset I tri puta I elhamdulilah trideset I tri I Allahu ekber trideset I tri a sve zajedno je devedeset I devet i kaze : la ilahe illalahu vahdehu la serike lehu,lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli sejin kadir bice mu oprosteni grijesi pa makar ih bilo kao morske pene.” ( Muslim,br.597. Fethu l Mulhim ( 597) 146/1319, stranica br. 458.)

Prenosi se od Muhammed ibni Sabaha od Ismaila ibn Zekerijje od Suhejla od Ebi Ubejde od Ataa od Ebu Hurejre: (isti hadis) ( Muslim, Fethu l Mulhim, stranica br.459)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu