Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uoptreba tespiha

Go down

Uoptreba tespiha Empty Uoptreba tespiha

Komentar  Recruit Sat Jul 26, 2008 3:51 pm

Prenosi se od Sa’d ibn ebi Vekkasa: “ Da su on I Boziji Poslanik usli kod jedne zene a u njenim rukama kospice ili kamencici sa kojima je cinila tespih.Pa je Poslanik rekao: Obavesticu te o onome sto je lakse I bolje za tebe od ovoga: Subhanallah brojem njegovih stvorenja na zamlji,subhanallah brojem njgovih stvorenja na nebesima,subhanallah brojem onoga sto je izmedju toga,subhanallah brojem svega onoga cega je On Tvorac,I elhamdulillah isto tako,I Allahu ekber isto tako I La ilahe illallah isto tako I la havle ve la kuvvete illa billah isto tako” (Ebu Davud u Sunenu,tom 2.str.80.; Tirmizi,tom 5.,str.562.; Hakim u Mustedreku,tom 1., str. 732.,Ibn Hibban, Ibn Madze) Boziji Poslanik joj nije zabranio upotrebu tespiha vec je samo uputio na nesto bolje,znaci,da je bilo zabranjeno Boziji Poslanik bi joj to zabranio.

Prenosi se od Ibn Omera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika kako je napravio tespih<dodao je Ebu Davud “svojom desnicom”>” ( Ebu Davud, Tirmizi I rekao je da je ovaj hadis hasen, Nesai, Hakim I rekao je da je ovaj hadis Sahih)

Prenosi se od Safijje: “Usao je kod mene Boziji Poslanik a u mojim rukama je bilo 4000 kospica koje su mi sluzile kao tespih.Pa mi je rekao: Cinila si tespih pomocu ovoga? Hoces li da te naucim kako da povecas broj svog zikra?Poduci me – rekla sam.Pa je rekao: Reci:Subhanallah brojem onoga sto je On stvorio “ (Tirmizi, Hakim, Sujuti)

Prenosi se od Ebu Hurejre: “Da je on imao konac na kojem je bilo hiljadu cvorova I da nije zaspao sve dok ne bi ucinio tespih brojem cvorova” ( Abdullah ibn Ahmed ibn Hanbel, Zevaidu zuhd; Ebu Neim, Hilijjetul evlijaa,tom 1.,str.383.)

Prenosi se od El Kasima ibn Abdurrahmana da je rekao: “ Imao je Ebi Derda kospice od hurmi u kesi pa je kada bi klanjao sabah vadio jednu po jednu iz kese I cinio tespih sve dok ih ne bi potrosio” ( Ahmed u Zuhdu)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu