Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Odgovor na eser Ibn Mes'uda o bid'atu

2 posters

Go down

Odgovor na eser Ibn Mes'uda o bid'atu Empty Odgovor na eser Ibn Mes'uda o bid'atu

Komentar  Recruit Sat Jul 18, 2009 7:40 am

Odgovor na eser od Ibn Mes'uda po pitanju bid'ata

Od Amr ibn Jahjaa se prenosi koji kaže:'' Ja sam čuo od svog oca a on je čuo od svog slijedeće:'' Sjedili smo pred vratima Abdullaha ibn Mes'uda r.a. prije podne namaza, pa kada bi on izašao iz svoje kuće, pratili bismo ga do džamije. Pa nam dođe Ebu Musa El-Eš'ari, r.a. pa reče:'' Je li vam izašao Ebu Abdurrahman (Abdullah ibn Mes'ud)?'' – Rekosmo:'' Ne.''

Pa i on sjede sa nama, dok (Ibn Mes'ud) ne izađe. Kada izađe, svi skočismo prema njemu. Pa reče (Ebu Musa):'' O Ebu Abdurrahman! Maloprije sam vidio u mesdžidu nešto što mi je mrsko bilo, ali nisam vidio ništa osim dobro.''- '' A šta si to vidio?'' – upita ibn Mes'ud. '' Ako poživiš vidjećeš. Vidio sam narod u džamiji kako sjede u halkama (kružocima). Sjedeći, iščekuju namaz. U svakoj halki ima po jedan čovjek (mujezin), a u rukama su im kamenčići. Pa taj čovjek među njima govori, proučite tekbir (Allahu ekber), 100 puta, pa onda svako od njih prouči po 100 puta Allahu ekber. Pa im onda kaže proučite tehlil (La ilahe illallah) 100 puta, pa uče ga 100 puta, pa učite tesbih (subhanallah) 100 puta, pa uče, pa tahmid (El-Hamdulillah) 100 puta, pa uče.'' Zatim reče Ibn Mes'ud:'' Što im nisi naredio da oni pobroje svoje grijehe. A garantujem im da im dobra djela neće propasti.''

Zatim je nastavio ići, i mi smo za njim krenuli, dok nije došao do jedne od tih halki i stade iznad njih. Pa reče: '' Šta ja to vidim da vi činite?'' – Oni odgovoriše: '' O Ebu Abdurrahman, to su kamečići kojima brojimo tekbir, tehlil, tahmid i tesbih''.

A on im reče:'' Pobrojte vi svoje grijehe. A ja vam garantujem da vam od dobrih djela ništa propasti neće. Pričuvajte se, o ummete Muhammedov (s.a.v.s.), kako vi brzo srljate u vašu propast. Evo njegovih ashaba među vama, a evo i njegove odjeće, i njegovo posuđe je tu. Tako mi Onoga u čijoj ruci je moj život, vi ste (izgleda) na (nekoj) vjeri koja je bolja od vjere Muhammedove, s.a.v.s. (tj.islama), ili ste vi ti koji su otvorili vrata zablude.'' Rekoše zatim oni:'' Tako nam Allaha o Ebu Abdurrahman, mi nismo željeli ništa drugo osim dobro. '' – a on im odgovori:'' A koliko li je onih koji žele dobro, ali ga ne dostignu. Zaista nam je Allahov Poslanik, s.a.v.s. kazivao:'' Da će jedan narod ili neki ljudi, učiti kur'an ali njihovo učenje neće prelaziti njihove grkljane.'' –Zatim reče ibn Mes'ud: '' Tako mi Allaha, vrlo je moguće, da je većina tih od vas''. Zatim se okrenuo od njih i otišao.'' Onda reče Amr ibn Seleme:'' Mi smo vidjeli većinu tih (novotara), kako nas svojim kopljima, noževima i sabljama ubijaju, na dan Nehrevana (dan velike bitke između Alije i haridžija)''. (hadis bilježi imam Et-Tirmizi)




Hadis od Amr ibn Jahje koji vehabije vole da spominju je DAIF i nikako ne moze biti dokaz niti argument protiv sahih hadisa iz Buharije i Muslima koji su dosli na ovu temu.

U ovom hadisu,kao sto svi vidimo nalazi se Amr ibn Jahja za kojeg:

Imam Zehebi kaze: Amr ibn Jahja ibn amr ibn Seleme, kaze Jahja ibn Muin: Njegovi hadisi se ne primaju. ( Mizanul I'tidal, 4/ 378)
Kaze Jahja ibn Muin: Njegovi hadisi se ne primaju
Kaze Ibnu Harash: On je daif,slab
Kaze Ibn Adijj: On je od slabih prenosilaca

Takodje,cak i da nekako dostigne stepen hasena,ovaj hadis se ne odnosi na zabranu okupljanja u halke prilikom zikra niti na zabranu upotrebe tespiha ili zabranu muezinluka vec se odnosi ,kako je to ulema Ehli Sunnet Vel Dzemata spomenula, na neku od sledecih stvari:
- Ljudi koji su zikrili u tim halkama radili su to preglasno pa im je Ibn Mes'ud to negirao.
- Ti koji su zikrili svojim glasnim zikrom su uznemiravali klanjace u toj dzamiji.
- U rivajetu istog hadisa kod Taberanija spominje se da je Ibn Mes'ud naredio grupi koja je kasnije dosla da se pridruzi grupi koja je ranije dosla tj. da se svi spoje i zajednicki zikre a ne da se razdvajaju i vise halki. I upravo to razdvajanje im je on negirao.

Zatim, Hafiz Sujuti u svom djelu El Havi lil fetava kaze: "A sto se tice esera koji se prenosi od Ibn Mes'uda da je video ljude kako uce tehlile i tekbire u dzamiji pa ih je siterao iz dzamije i proglasio novotarima,on zahtijeva pojanjenje:
Kazem,tj. Sujuti: " Ovaj eser,cak i da pretpostavimo da je ispravan se suprotstavkja sahih hadisima a poznato je da se SAHIHU daje prednost nad DAIFOM. Zatim,postoje dokazi u kojima se negira da je ovo djelo Ibn Mes'uda jer biljezi imam ahmed od Ebu Vaila da je rekao: Oni govore da je Ibn Mes'ud odvracao ljude od zikra ali ja nikada nisam seo sa Ibn Mes'udom a da nismo zikrili." ( El Havi lil Fetava, Sujuti, 1/ 379)

Kaze Imam Ibn Hadzer El Hejtemi:" A sto se tice esera koji se pripisuje ibn Mes'udu da je on video ljude koji su cinili tekbir i tehlil pa ih je isterao iz dzamije i proglasio novotarima, to nije utvrdjeno od njega i nije preneseno ispravnom predajom. Cak nasuprot tome,preneseno ja od Ebu Vaila da je rekao: " Oni govore da je Abdullah ibn Mes'ud odvracao ljude od zikra a ja nikad nisam seo sa njim a da nismo zikrili." ( El Fetava fikhujjetil kubra, Ibn Hadzer El Hejtemi, 1/ 177)

Kaze Imam Munavi: " A sto se tice esera koji se pripisuje Ibn Mes'udu da je on video ljude koji su cinili tekbir i tehlil pa ih je isterao iz dzamije i proglasio novotarima, to nije tacno niti utvrdjeno. Pa zak i da je utvrdjeno suprotstavlja mu se eser kojeg biljezi imam Ahmed u Zuhdu od Sekik ibn Ebi Vaila da je rekao: " " Oni govore da je Abdullah ibn Mes'ud odvracao ljude od zikra a ja nikad nisam seo sa njim a da nismo zikrili." ( Fejdul Kadir, El Munavi, 1/457)

Kaze Imam Mufessir Alusi: " Ono sto je spomenuto u dogadjaju Ibn Mes'uda u kojem se kaze da je on video ljude da govore La ilahe illallah pa ih je isterao iz dzamije i proglasio novotarima, nije ispravno kod ucenjaka hadisa. Pa cak i da je ispravno suprotstavlja se ispravnim eserima koje prenose od njega mnogi muhaddisi a u kojima se kaze da je on naglas zikrio. Takodje,moguce je i da im je on negirao preglasan zikr." ( Ruhul Meani, 6/ 163)


Na osnovu svega ovoga mozemo reci da je dokazivanje ovim eserom neispravno i nistavno kao sto su to spomenuli neki od najvecih ucenjaka ovog ummeta cije smo citate naveli.

Molimo Allaha dz.s. da nas ne ucini od onih koji svoju vjeru dokazuju neutvrdjenim "dokazima".

Sami Dzeko
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Odgovor na eser Ibn Mes'uda o bid'atu Empty Re: Odgovor na eser Ibn Mes'uda o bid'atu

Komentar  TiGaR Sun Mar 14, 2010 12:53 pm

ovo sam ÄŤitao na Preporodu heheh kako si mu fino objasnio Very Happy

TiGaR

Broj komentara : 4
Join date : 2010-03-11

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu