Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neznam vise sta da radim

+4
Jasmin
bosnjak_gazija
Recruit
Musafir86
8 posters

Stranica 1/3 1, 2, 3  Next

Go down

Neznam vise sta da radim Empty Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Fri Oct 09, 2009 8:49 pm

Esselamu alejkum braco i sestre.
Sad kad sam naisao na ovu stranicu veoma sam zbunjen i neznam vise koga da slusam i koga da slijedim.
Do sada sam slusao dajie kao sto su Safet Kuduzovic, Bilal Bosnic, Hafiza Sulejmana Bugarija i ostale, bio sam na stranicama Studia Din, Kewser, N-um, Amber i sl.. Ja vise neznam sada koga da slusam pa moze te li mi kako pojasniti cija predavanja su dobra i koje stranice da posjecujem mislim koje ce mi biti od koristi.
Allah da vas nagradi.

Halali te mi sto sam promasio temu, ali sad nemogu da izbrisem i premjestim pitanje u temu za pitanja i odgovore.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sat Oct 10, 2009 7:58 am

Selam alejkum.
Vidis brate,vecina stranica na internetu pripadaju vehabijama koje propagiraju ucenje po kome su svi ljudi osim njih nemuslimani i po kome se Bogu Uzvisenom pripisuju svojstva stvorenja.
Takve su stranice studiodin,amber,putvjernika,islamika,fetve,minber i sl.
Svi ti ljudi su zavrsili jedan te isti fakultet, fakultet u Medini, na kojem je zabranjeno citanje knjiga koje nije napisao ili komentarisao neko od vehabija.
Tim studentima po desetak godina pricaju jedne te iste stvari o bid'atima,kufrovima i sirkovima, dajuci im uz to ogromne sume novca pa ti ljudi na kraju dolaze kod nas ispranog mozga i sa idejom da je sve oko nas novotarija,da smo svi mi kafiri i da su samo oni muslimani.
Islam nije citanje knjiga od samo jednog autora. Shvatanje Ibn Tejmijje je njegovo licno shvatanje,a gdje su ostali ucenjaci...
Isto tako,ni sufijsko ucenje nije ono sto je u potpunosti ispravno ako gledamo na to preko nekih ljudi koji se pripisuju sufizmu.

Moj savjet je da nadjes na internetu, na youtube predavanja od Mr. Muhammeda Demirovica koji je najuceniji i najpogodniji ucenjak za nase krajeve. Covjek je magistrirao na komparativnom fikhu u Libanu i svi ucenjaci koji su tada bili prisutni na odbrani magistarskog rada su rekli da nikada do sada nisu vidjeli bolji rad od njegovog. On je mnogo poznatiji u arapskim zemljama nego kod nas jer je tamo boravio petnaestak godina.

Sve sto procitas i po cemu mislis da uzmes,najbolje bi bilo da postiras ovdje jer stvari na forumu provjeravaju mnogi doktori i magistri islamskih nauka koji su moji licni prijatelji a koji ce te samo na ispravan put uputiti.

Evo,voleo bih da pogledas ovaj lijep video o namazu,siguran sam da ce ti koristiti:



Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sat Oct 10, 2009 11:06 am

Alejkumu selam,
Joj Allahu milosni pa dokle sve ovo ide.
Pa ja sam mislio da su muslimani u Mekki i Medini najbolji muslimani, pa oni tamo su nasljednici Muhammed a.s. Najbolje bi meni bilo da ne idem nikako na internet, da citam Kur'an i pojedine knjige koje su svugdje prihvacene bar ja tako mislim. Buharijina zbirka, Muslimova, Hanefijski fikh isl. Sta ti mislis brate...

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sat Oct 10, 2009 3:42 pm

Vidis brate,to je greska koju cini vecina muslimana. Skoro svi smatraju da je Medina centar islama,da se tu odrzao pravi islam i sl. Medjutim, ako pogledamo kroz istoriju islama vidjecemo da je Medina bila centar islama samo nekih 20 godina a nakon toga se centar islama preselio u Kufu (zajedno sa oko 1500 najpoznatijih ashaba), iz Kufe u Basru, iz Basre u Damask, iz Damaska u Kairo,iz Kaira u Istanbul...
Kako god se mijenjao centar hilafeta tako se i centar islama mijenjao jer su svi ucenjaci uglavnom zivjeli u centrima.

Vidis,opasno je i kada covjek sam uzme pa cita Kur'an i cita hadiske zbirke jer se u Kur'anu i hadiskim zbirkama nalazi ogroman broj predaja koje obican covjek ne moze shvatiti. Na primjer,u vjerodostojnim hadisima stoji da je Poslanik a.s. zabranio da se pije stojeci,ali isto tako u istim zbirkama u kojima se taj hadis biljezi stoji isto tako ispravan hadis gdje se kaze da je on pio stojeci...
Stotine su ovakvih primjera. Pa zatim imamo slucaj sa derogiranim i derogirajucim ajetima i hadisima. Ti vidis jedan hadis i mislis da se radi po njemu ali je on ustvari derogiran...
Zatim imamo hadise koji se odnose samo na vrijeme Bozijeg Poslanika,hadise koji se odnose na grupu ljudi,hadise koji imaju u sebi neku manjkavost,hadise cije bukvalno znacenje nije ispravno i koji su u znacenju stilske figure i sl.

Kao sto vidis,ako covjek sam pokusa da pronadje islam doci ce do mnogih problema.
Zbog toga,najbolje je slijediti priznatu ulemu a ja ti savjetujem da za pocetak,ako zelis nesto citati,citas knjige od poznatog islamskog daije danasnjice Amr Halida jer ce ti srce biti najsmirenije posto on ne govori o razilazenjima.
Takodje,lijepo je citati djela od Gazalija a pogotovo Ihja Ulumu Din,knjigu koja je dovoljna covjeku za cio zivot.
Najbolje ti je da citas tekstove o lijepom islamskom ponasanju od svih a da tekstove u vezi islamskog vjerovanja i islamskog prava ispitas tako sto ces meni reci gdje da nadjem tekst i o cemu se radi a ja cu ti reci je li tekst ispravan i zbog cega nije ispravan i sl.
Ja svaki dan ulazim na net tako da nikada insaAllah necu kasniti sa odgovorima. Takodje,da bi ti se srce smirilo,mozes posle toga,ili prije toga,pitati i nekog od vehabija da bi ti se srce smirilo kada vidis koliko su ustvari slabi njihovi dokazi,mada veruj mi njihovo misljenje i njihov "islam" ti ponajmanje treba.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sat Oct 10, 2009 8:26 pm

To nisam znao. A sta je sa Mekkom...?

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sun Oct 11, 2009 4:40 am

Brate ista skola,isti profesori. Mada,u Mekki su malo blazi ali nazalost...
Sve je to pocelo prije dvesta godina kada je Muhammed ib Abdulvehhab nasilno uz pomoc Sauda i Hemphera preuzeo Hidzaz od Osmanlija ubijajuci pritom hiljade ljudi i paleci ,kako se to u istoriskim knjigama biljezi,oko 60000 rijetkih rukopisa.
Dok su se Osmanlije borile sa Evropljanima i Rusima, ova trojica su ih napali u srce islamskog carstva, napali su Mekku i Medinu. Od tada su Mekka i Medina, odnosno cijela "Saudijska " Arabija pod njihovom kontrolom. Zbog toga se i naziva "Sauijska" Arabija, zbog toga sto je vlast pripala porodici Saud a vjera porodici Muhamed ibn Abdulvehaba. Cak je i sada muftija Saudijske Arabije iz njegove porodice.
Sigurno si prateci politicka zbivanja primetio da je Saudijska Arabija uvijek bila na strani koju Engleska odabere. Evo,najsveziji primjer je rat u Gazi. Sve islamske zemlje su stale uz Hamas osim Saudijske Arabije koja je javno trazila od Hamasa da se razoruza....

Nemoj da te zavara to sto oni govore da su "selefije" i sl. To je samo etiketa kojom pokusavaju da se etiketiraju a od koje su ustvari daleko.
Islam nije par stvari koje se vidu na covjeku (brada,nogavice i sl.) Islam je mnogo siri od toga.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  bosnjak_gazija Sun Oct 11, 2009 11:22 am

brete Musafire 86, prvo Esselamualejkum i neka ti Allah dzelle sanuhu pomogne u pronalazenju istine i u slijedenju iste.

i sam sam nekad bio kao i ti visijo na istim stranicama i slusao iste osobe,al sam uvidio elhamdulillah da su oni zaista manjina i mnogi njihovi stavovi pogresni i u sukobu sa ehlusunnetom i idzmom.

Boj se jedino Allaha dzelle sanuhu i njemoj da te zavaravaju stvari tipa sta ce mi dosadasnji prijatelji reci,jer sam i sam imao u pocetku tih problema,nama je najbitnije da nas Gospodar bude zadovoljan sa nama,sve ostalo je manje bitno.

A to sto navodis da su Mekka i Medina koji jesu sveti gradovi ,dasu oni centri islamske misli i ucenja to zaista nije tacno, jer vidi naprimjer poznato je da su u historije jedno duze vrijeme istim gradovima vladale shije,onda po toj logici ispadne da je tad njihovo ucenje bilo ispravno a znamo da nije.

Nek te Allah dzelle sanuhu cuva i pomogne

bosnjak_gazija

Broj komentara : 3
Join date : 2008-11-10

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Jasmin Sun Oct 11, 2009 12:00 pm

Selam alejkum

Musafire drzi se islama kojeg su se drzale tvoje dede i nane i neces zalutati. Oni su se drzali islama koji je prenosen vec 1400 god. s koljena na koljeno i nema veze ni sa kakvim sektama. Znaci drzi se u seriatu hanefiskog mezheba i iz akide vjeruj u sest imanskih sarta i ne ulazi u akaidske rasprave jer ce ti to baciti sumnju iz koje ces se tesko iscupati.
bavi se ciscenjem svoje duse i to ti je detaljno opisano u knjigama imama Gazalija narocito u knjizi Preporod islamskih nauka. Ako te vec interesuje komentar Kur´ana onda sebi nabavi komentar od Ibn Abbasa koji je preveden na bosanski. Kloni se Ibn Kesirovog jer ima neke stvari koje ce ti baciti sumnju u ispravnost tvog slijedjenja vjere.
Citaj Kur´an i razmisljaj o njegovim porukama ali sam ne donosi fetve vec se drzi knjige Halal i haram u islamu od dr. Jusufa el-Kardavija. Vec ti je objasnjeno zbog cega ne trebas sam citati hadise jer to je siroka oblast u koju se upustaju samo oni odvazni sa dobrim pamcenjem i dobrim razumjevanjem. Ja ti licno imam koliko hoces knjiga iz oblasti hadiskih znanosti ali ne bih umio sam da se bavim tom oblascu jer trebao bih prvo sve popamtiti napamet i imati pred ocima kao fotografiju da znam u svako doba naci odredjeni argument u kojoj knjizi i na koj strani. Takodje imam knjige i iz drugih oblasti ali ja od njih nemam koristi osim od dvije ili tri knjige koje su neka pitanja iz akide razrijesila pa ja citajuci te knjige vracam se na ove ostale kako bih nasao to o cemu je rijec i imao kao dokaz. Da nije tih knjiga u kojima je vec razrijeseno dokazivanje ja ne bih umio sam naci te dokaze kao sto su npr. ocjena lanca prenosilaca u hadisu, da li je hadis derogiran ili derogirajuci, da li se odnosi samo na Poslanikovo doba ili ne, da li je tekst hadisa ispravan ili nije te da li je kompletan ili je u njemu mahana, zatim propisi koji se ticu nacina izvrsacžvanja ibadeta na najispravniji nacin itd. kao sto vidis i pored knjiga koje imam ja sam neuk za tu oblast pa sta tek reci za one koji imaju svega dvi tri knjige i poceli citati nesto iz Buharije pa idu okolo i donežose fetve te osudjuju islamsku zajednicu za munafikluk i odstupanje od seriatskih izvora iako oni sami ne znaju ni sta su seriatski izvori kamoli da su sta od toga procitali ili culi pred nekim sejhom koji za svaku knjigu koju ucis pred njim ima lanac prenosilaca nazad do pisca te knjige preko svojih sejhova.

Jasmin

Broj komentara : 12
Join date : 2009-10-11

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sun Oct 11, 2009 12:36 pm

Esselamu alejkum
Ma ljudi nemam nista protiv tih ljudi, drago mi je sto nas ima, mislim muslimana bili oni vehabije, hanefije, malikije, i ostali ali zar ne bih trebali da postujemo jedni druge, da svoje napade usmjerimo tamo gdje treba da ih usmjerimo. Svi mi vjerujemo u jednog Alaha dz.s. i vjerujemo da je Muhhamed a.s. Allahov rob i poslanik, a sve ostalo su sitna razilazenja koja su bila prisutna i u vrijeme ashaba, pa i oni su se razilalizi u mnogim misljenjima ali se opet na kraju zagrle i izljube pa kazu ovako nas je ucio nas poslanik a.s. Zar moraju biti sukobi u dzamijama izmedju vehabija (ili kako se vec oni nazivaju) i recimo hanefija. Sve te stvari oslabljuju muslimane, zasto se te vehabije i nase hanefije pobrinu malo za ovaj jadni narod u Bosni, nego su nasli da se raspravljaju i sukobljavaju u vezi toga gdje ko drzi ruke u namazu ili hoce li neko zikriti poslije zavrsenog farza ili cijelog namaza.
Volio bih da mogu okupti nekoliko vehabija i nasih hanefija pa da ih ovo pitam.
Hvala vam na pomoci, posao mi je takav da imam stvarno dosta vremena da pregledam sve stranice na internetu i saslusam mnoge daije i hafize te da procitam mnoge knjige i nastavit cu tako da bih jos vise usao u srz islama ali opet vjerujem da smo svi mi braca i da smo svi mi muslimani i da treba zajedno da se borimo protiv nevjernika a ne jedni protiv drugih.
Esselamu alejkum.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Brate recruite mozes li mi malo pomoci u vezi ovoga

Komentar  Musafir86 Wed Oct 21, 2009 11:49 am

Esselamu alejkum brate, de mi ba malo pomozi ba u vezi ovoga.
Volio bih sam da skontam ko je u pravu ali nemogu nikako, sve je zapetljano.
Allah te nagradio


(Tumačenje Allahovog svojstva ruke


Pitanje: Ako je zabranjeno tumačiti riječ jed riječju kuvvet, kudret i sl. zbog čega su ih tako tumačili ovi ashabi i tabiini:



1.) Hadis koji se bilježi u poglavlju Tefsira da je Ibn Abbas rekao da riječ jed znači kuvvet tj. snaga, a ne kako to vehabije prevode Ruka. (578. stranica, hadis broj 4807, Sahihul Buhari)


2.) Hadis isto u poglavlju Tefsira od Ibn Džubejra da je rekao: jed znači kuvvet tj. snaga. (str. 531. hadis br. 4534, Sahihul Buhari)

3.) Hadis od Sufjan ibn Ujejne da je rekao da riječ jed znači ni'met. (str.556. hadis br. 4697, Sahihul Buhari)

Ako imalo vjeruješ u Allaha dž.š. i u Poslanika, napisaćeš i objavićeš ove hadise.




Odgovor:



Hvala Allahu, neka je salavat i selam na Njegova Poslanika. A potom:



Prije nego li odgovorim na tvoje pitanje želim ukazati na jednu jako bitnu stvar koja je kod onih koji vode raspravu postala jako rijetka. Radi se o emanetu prenošenja ilma (znanja) i riječi učenjaka onako kako su oni spomenuli bez ikakva izvitoperavanja i mijenjanja njihova teksta ili značenja. Zato nije dozvoljeno izvitoperavati ni ''j'' od riječi nevjernika, već je obaveza prenijeti ih onako kako su ih oni izgovorili ili napisali, pa kakav je tek onda slučaj sa ulemom ehli sunneta od prvih i potonjih generacija. Ja se nimalo ne stidim da objavim ovo što si gore spomenuo ali bi se ti trebao postidjeti zbog tvog (ne)svjesnog izvitoperanja riječi učenjaka koje si spomenuo.



Da počnemo najprije sa drugom predajom koju si spomenuo od Ibn Džubejra koji, kako ti prenosiš, kaže: ''Jed (ruka) znači kuvvet tj. snaga.'' Međutim kada smo se vratili na Buharijev Sahih vidjeli smo sledeće stvari:



1) Prvo: Nisi bio povjerljiv u prenošenju riječi koje pripisuješ Ibn Džubejru, rahimehullahu teala. Jer u Buharijevom sahihu stoji: ''Adu, vel-ejdu'', a ne jed kako ti tvrdiš.



2) Pomenute riječi nisu riječi Ibn Džubejra već riječi Ebu Abide, jednog od tabi'ina, rahimehullahu teala. Da si samo malo prolistao govor Ibn Hadžera na sljedećoj stranici pomenute predaje bilo bi ti jasno. Ti si pomislio da sve što je Buhari spomenuo u ovom tefsiru, da su sve to riječi Ibn Džubejra, a nije tako, jer hafiz Ibn Hadžer, rahimehullahu teala, kaže: ''Zbog toga što je ispalo ono što se spominje prije ovoga od rivajeta Ebu Zerra ispalo je kao da je sve govor Seida ibn Džubejra, jer je govor nadovezan na njegove riječi o tefsiru riječi 'kursijj', a nisam vidio da se igdje prenosi od njega.'' Pogledaj Fethul Bari 8/53, predaja broj 4534.



Hafiz ibn Hadžer, rahimehullahu teala, nakon toga kaže: ''Adu, vel-ejdu znači snaga – ovo su riječi Ebu Abide kojima je pojasnio riječi Uzvišenog: ''لا يؤوده حفظهما (Doslovno: Nije mu teško njihovo čuvanje – tj. nebesa i Zemlje).'' Pogledaj Fethul Bari 8/53, predaja broj 4534.



Dakle, pomenuti govor nije govor Ibn Džubejra, rahimehullahu teala, kako to spominje hafiz Ibn Hadžer. A ti si u želji da dokažeš svoju tvrdnju da riječ jed – ruka, znači kuvvet – snaga, ili nimet, (ne)namjerno slagao na Ibn Džubejra pripisujući ove riječi njemu, a zatim si izvitoperio i umjesto da kažeš el-ejd, kako se spominje u Buhariji, ti si napisao jed.



Tačno je da el-ejd znači snaga, ali ovdje riječ el-ejd nije množina od riječi jed (ruka) već infinitiv (masdar) od glagola ade-jeidu, što znači biti jak, čvrst, težak. Ono što ukazuje da je ovdje riječ el-ejd infinitiv glagola ade – jeidu, a ne množina od riječi jed – ruka, su dvije stvari:



1) To što je Ebu Abide prije infinitiva el-ejd spomenuo još jedan infinitiv a to je el-ad. A i jedna i druga riječ predstavljaju infinitiv glagola ade-jeidu. Svako ko poznaje arapski jezik zna da jedan glagol u arapskom jeziku može imati više od jednog infinitiva.

2) Pomenuti tabbi'in je ove riječi rekao kao komentar riječi Uzvišenog: ''لا يؤوده حفظهما (Doslovno: Nije mu teško njihovo čuvanje – tj. nebesa i Zemlje).'' Pogledaj podvučenu riječ na arapskom (jeudu), a to je prezent čiji je perfekat ade a infinitiv el-ejd ili el-ad.

Zatim postavljam drugo pitranje: Gdje se to ovdje spominje riječ jed-ruka, da li se ovdje u uvom ajetu spominje bilo koja ruka, a kamoli Allahova ruka? Je li to Ibn Džubejr rekao: Allahova ruka znači moć? Donesi jednu vjerodostojnu predaju od ashaba, tabi'ina ili tabi'tabina da je neko od njih Allahovu ruku (kažem Allahovu ruku, a ne samo riječ ruka kada dođe odvojena, a koja tada može značiti stvari koje ti pominješ) protumačio kao Allahovu moć, snagu, ni'met...

I kako to da nam ovi velikani, a prije njih Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nisu pojasnili da kada Allah kaže: ''... onome koga sam stvorio svojim dvjema rukama...'' da ovo znači svojim dvjema moćima. Kako to da nam ovo ne pojasne kada se kod vas radi o kufru (nevjerstvu), jer vi kažete da je pripisivanje ruke Allahu subhanehu ve teala kufr. Zar da Allah, dželle ve ala, Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ashabi, tabi'ini, i tabi'tabini, zar da nam ne pojasne ovako bitnu meselu u kojoj su ''pogriješili'' čak i sami učenjaci poput Ebu Hanife i drugih koji su Allahu pripisali svojstvo ruku, onako kako to dolikuje Uzvišenom Stvoritelju. Vi kao da i ne vidite naše riječi ''onako kako to dolikuje Uzvišenom Stvoritelju'', a koje jasno ukazuju da mi, zajedno sa ulemom ehli sunneta, pripisujemo ovo a i druga svojstva koja se spominju u Allahovoj knjizi i sunnetu Njegova Poslanika, bez da poredimo Njegovu ruku sa rukom Njegovih stvorenja, i bez govora o kakvoći te ruke, jer nam njena kakvoća nije poznata.

Zato se boj Allaha subhanehu ve teala, i nemoj izvitoperavati govor uleme i tumačiti onako kako ih ti želiš shvatiti. Koliko je takvih koji su zauzeli jedan stav a zatim istražuju bilo koje riječi učenjaka samo da bi potkrijepili svoj stav. Mu'min treba prvo istraživati dokaze a zatim zauzeti stav a ne zauzeti stav a zatim tražiti neke izvitoperene dokaze kako bi na bilo koji način potkrijepio svoj stav.

Vratimo se sada prvoj predaji koju spominješ kao dokaz a to su riječi koje pripisuješ Abdullahu ibn Abbasu, radijellahu anhu. Kažeš da ibn Abbas kaže jed znači kuvvet tj. snaga. I ovdje si ponovo izneverio emanet znanja, jer Abdullah ibn Abbas ne kaže jed već ejd, a razlika je ogromna jer ejd kako smo to gore spomenuli može biti množina riječi jed – ruka, a može biti i infinitiv glagola ade, jeidu – biti jak čvrst.

Pogledajmo ovaj tefsir Abdullaha ibn Abbasa kojeg Buharija spominje u knjizi o tefsiru u komentaru 17. ajeta sure Sad. Kaže Uzvišeni: ''Ti otrpi ono što oni govore i sjeti se roba Našeg Davuda, čvrstog u vjeri (zel ejd – doslovno vlasnika snage), koji se uvijek Allahu obraćao. ''

Ajet kao što vidiš uopšte ne govori o svojstvu Allahove ruke, već govori o Allahovom Poslaniku, Davudu, alejhis-selam i njegovoj čvrstini (snazi) u vjeri. Riječ ejd je ovdje takođe infinitiv glagola ade, jeidu – biti čvrst, jak, snažan.
Mi ne negiramo da riječ jed – ruka dolazi u značenju snage, nema potrebe da nas u tome ubjeđuješ, ali negiramo da se svojstvo ruku koje Uzvišeni pripisuje Sebi u svojoj Knjizi ili na jeziku svoga Poslanika izvitoperava i tumači kao svojstvo snage, nimeta i tome slično, jer šerijatski dokazi jasno ukazuju na neispravnost takvog vida tumačenja ili bolje reći izvitoperavanja.
Kako onda shvatiti riječi Uzvišenog: ''O Iblisu! – reče On - šta te je spriječilo da učiniš sedždu onome koga sam Ja stvorio svojim dvjema rukama?'' (Sad, 75)

Da li ovo znači da Allah ima dvije snage, ili samo dva nimeta ... ?!

Isto tako riječi Uzvišenog: ''Jevreji govore: ’Allahova ruka je stisnuta!’ Stisnute bile ruke njihove i prokleti bili zbog toga što govore! Ne, obje su ruke Njegove pružene, On udjeljuje koliko hoće!'' (El-Maide, 64)

I još puno drugih šerijatskih tekstova koje ćemo inšaAllahu teala nekom drugom prilikom spomenuti u velikom broju.

I zato nećeš naći ni u jednoj vjerodostojnoj predaji – a možda ni u slaboj – da je Ibn Abbas ili neko drugi od ashaba, tabi'ina ili tabi'tabi'ina rekao jedullah – Allahova ruka - znači Allahova snaga ili Allahov nimet i tome slično. To jasno ukazuje da su oni Allahova svojstva prihvatali u njihvom bukvalnom značenju bez ikakvog tumačenja, jer da je tako, zašto nema ni jedne vjerodostojne predaje da je neko od ovih časnih generacija protumačio ovo svojstvo i rekao Allahova ruka znači snaga, nimet itd.

Kada si ti, a i bilo ko drugi, studirao arapski jezik reci nam: Kada si u knjizi arapskog jezika došao do riječi jed – ruka, da li je prva stvar koju ti je profesor pojasnio bila da riječ jed znači ruka time što ti je u najmanju ruku pokazao na svoju ruku, ili ti je možda profesor pojašnjavao kako riječ jed znači snaga?! Ovim želim reći da je osnovno značenje riječi jed – ruka a da su druga značenja ove riječi metaforička. Otvori bilo koji poznati arapski riječnik, otvori i arapsko bosanski riječnik od Muftića i pogledaj koje je prvo značenje riječi jed koje oni spominju; ruka ili snaga, nimet ...? Stoga kako se može zanemariti osnovno značenje i uzeti metaforičko a uz to postoji ogroman broj šerijatskih tekstova koji ukazuju da se pod riječju jedullah – Allahova ruka misli na ruku Uzvišenog koja dolikuje Njemu a koja ne naliči Njegovim stvorenjima.

Kako to da ashabi tabi'ini i tabi'tabini nisu pojasnili ljudima koji prihvataju islam da riječ jed – ruka koja se spominje u Kur'anu kao Allahovo svojstvo, ne shvate u njenom osnovnom značenju, već u metaforičkom. Kako to da ovi ljudi ne pojasne strancima u vjeri Allahovu vjeru i to jedno od najbitnijih poglavlja tj poglavlje o Allahovim imenima i svojstvima.

Ostala je samo još treća predaja, predaja Sufjana ibn Ujejne kojem takođe pripisuješ da riječ jed znači kuvvet. Ovdje čovjeku ne ostaje ništa drugo osim da kaže Inna lillahi ve inna ilejhi radžiun. Ako ti koji učiš šerijatsko znanje ovako postupaš i izvrćeš riječi uleme šta je onda tek ostalo onima koji možda tebe slušaju i slijede.



Ibn Ujejne nije uopšte spomenuo u ovoj predaji koju spominje Buharija da riječ jed znači nimet. Sufjan, rahimehullahu teala, je protumačio riječi Uzvišenog: ''Sjetite se Allahove nimeti kad vas je izbavio od faraonovih ljudi koji su vas najgorim mukama mučili, koji su vam mušku djecu klali, a žensku u životu ostavljali.'' Pa je Sufjan rekao nimetellah tj. ajadillah (Allahove blagodati).



Nećemo ponavljati govor koji smo gore spomenuli jer ono što smo ranije spomenuli se odnosi i na ovu predaju. Niko od tri časne generacije nije svojstvo Allahovih ruku izvitoperio i protumačio kako to ti radiš. Najviše što možeš dokazati jeste da riječ jed dolazi u značenju snage i nimeta a mi to ne poričemo već kažemo da je nemoguće niti dolikuje Uzvišenom Stvoritelju da govori o Sebi i Svojim svojstvima metaforičkim načinom. Allah dželle ve ala je vjeru učinio lahkom i razumljivom ali sljedbenici strasti odbijaju osim da komplikuju i otežavaju stvari.



Na kraju savjetujem te da se bojiš Allaha i ne izvrćeš riječi uleme kako bi dokazao ionako neispravno mišljenje kojeg je ulema ehli sunneta osudila i povodom toga napisala mnogobrojne knjige.



Molim Uzvišenog Allaha da nam istinu pokaže istinom i da nam olakša njeno slijeđenje a da nam batil (zabludu) pokaže batilom i učini nas što daljim od njega.



Ve sallallahu ala nebijjina Muhammed.)

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Thu Oct 22, 2009 12:43 pm

Alejkumu Selam.

Ovo je tekst koji je napisao Idriz Bilibani nakon sto sam mu ja rekao da ako hocemo bukvalno da tumacimo sve (na sta je on pozivao) onda u Buhariji imamo dokaz da JED kojeg on prevodi kao ruka , uopste nije ruka vec snaga kako to kazu Ibn Abbas, Ibn Dzubejr i Ibn Ujejne.
Medjutim, Idriz je,da bi odgovorio na moje pitanje morao da ostavi svoj bukvalizam i da se posluzi rijecima Ibn Hadzera kojeg je prethodno protekfirio.

O cemu se radi...

Vehabije pripisuju Allahu dz.s. ruke,noge, oci, i ostale organe dok su svi ucenjaci selefa i halefa slozni da Allah dz.s. nema te organe i da su te rijeci ustvari metafora za Allahovu dz.s. moc i vlast. ( Kao npr. sto mi kazemo: Sve je u mojim rukama, odnosno sve je u mojoj vlasti,mojoj moci)

Oni svoj stav zasnivaju na par PREVODA ajeta i hadisa koje niko od ucenjaka ummeta nije tako preveo i protumacio...

Pogledaj u raspravi izmedju mene i Seada Jasavica,tamo su najbolje prikazani njihovi dokazi i nasi dokazi i pomocu te rasprave ces najbolje shvatiti sta je istina.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Thu Oct 22, 2009 9:11 pm

Esselamu alejkum brate,
De mi kazi, imam puno nekih knjiga ali me za dvije interesuje misljenje nekog ucenijeg a et valjda si to ti, mogu li citati mislim mogu li se osloniti na Ibn Kesirov Tefsir i Buharijinu zbirku hadisa. Znas nisam u stanju da uzimam sada Ibn Abbasov Tefsir i neke druge zbirke koje ste mi ovdje predlozili.
Allah nek nas sacuva od smutnji koje sije neprijatelj.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Fri Oct 23, 2009 3:15 am

Ibn Kesirov Tefsir je dobar ali je problem sto su mu neke stvari prilikom prevoda poturene. Stvari gdje bi trebalo da pise samo arapska rijec onako kako pise u Kur'anu prevedene su onako kako to odgovara vehabijskoj skoli i ispada kao da su to njegove rijeci a to je netacno.
Mozes se osloniti na njega u vecini (ogromnoj vecini) stvari ali prilikom tumacenja ajeta o svojstvima budi oprezan.

Buharija je u redu ali moras da znas da ja i ti ne mozemo da uzimamo propise iz nje jer nismo ucenjaci. to je pravo samo ucenjaka.

Najbolje bi bilo da citas samo djela iz islamskog ponasanja jer tu nema razilazenja i nema problema. Vjerujes kao sto smo vjerovali hiljadu godina, klanjas kao sto je Bog ostavio da se klanja....

Za nekoliko dana insaAllah zavrsicu svoju knjigu koja detaljno objasnjava islamsko vjerovanje i pojasnjava propise u kojima ima razilazenja tako da je najbolje da sacekas njeno izdavanje.Tako ces biti najsigurniji jer su u knjizi samo spomenuta misljenja uleme bez ikakvog mog dodatka jer su ucenjaci poput Ebu Hanife, Ebu Jusufa isl. ipak uceniji...
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Fri Oct 23, 2009 11:29 am

Esselamu alejkum,
Ako bog da da je zavrsis.
Znas u Kur'anu koji imam od Besima u predgovoru pise da ga je pregledao, i ocjienio kao dobar, rahmetli Jusuf Barcic. Znaci li to da moj Kur'an ovaj koji imam nije bas tacan prevod tj. da je nametnut ili grijesim.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Fri Oct 23, 2009 12:19 pm

Prevod je uglavnom priblizno tacan. Ima tu par stvari koje bi trebalo promijeniti ili bar prokomentarisati kako ne bi dolazilo do zabune,ali,uglavnom je dobar.

Kao sto znas,prevod Kur'ana nikada ne moze 100% oznaciti ono sto se nalazi u originalnom tekstu,takodje,nekada se desava nerazumijevanje odredjenih ajeta na pravi nacin pa se desi greska...

Jos jedna stvar koju moras znati je i to da je taj prevod (sa Jusufom Barcicem kao recenzentom) dijeljen besplatno godinama i podijeljeno je vise miliona primjeraka. Isto tako, podijeljena je i Porodicna biblioteka,sve besplatno a sve da sluzi jednom cilju a to je ubacivanje vehabizma.

Mozda u prevodu nema puno greski,mozda je to jedna greska ali to je dovoljno, jedna po jedna i stvar se otrgne kontroli. Evo npr. u Porodicnoj biblioteci ima mnog lijepih knjiga ali ima i knjiga koje su potpuno neprihvatljive...

Svemu moras pristupati sa oprezom.

Nazalost na nasem jeziku jos uvijek nema dobrih knjiga pa ne znam sta da ti preporucim. Oko nove godine cemo mi insaallah zavrsiti i prevod prva dva toma knjige I'lau Sunen koja je pisana u 22 toma a sadrzi hadise koji se koriste kao dokaz u henefijskom mezhebu. Bice mnogo dobra knjiga,javicu ti ako Bog da kada izadje iz stampe..
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Jasmin Fri Oct 23, 2009 6:09 pm

De napisi arapskim slovima naziv te knjige o akidi Ebu Hanife.

Jasmin

Broj komentara : 12
Join date : 2009-10-11

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Jasmin Sat Oct 24, 2009 9:20 am

Musafire evo ti uvod Ibn Kesirovog dijela El-Bidaje ve-n-Nihaje u kojem se jasno vidi da Ibn Kesir nije slijedio akidu Ibn Tejmije iako je bio njegov ucenik:

U ime Allaha Milostivog Samilosnog. Hvala Allahu Prvom i Zdnjem, Vidljivom i Nevidljivom Koji sve zna. On je Prvi prije koga nema niceg, On je Zadnji iza koga nema nista, On je Vidljiivi iznad koga nema niceg, On je Nevidljivi ispod koga nema niceg.

Inace Ibn Tejmije je naucavao da je Allah iznad nebesa i da sjedi na Arsu dok Ibn Kesir to negira govoreci: On je Nevidljivi ispod koga nema niceg, jer prema Ibn Tejminoj akidi Allah je na Arsu a sva ostala stvorenja su ispod Arsa a Ibn Kesir to negira govoreci da nema niceg ispod Njega.

Jasmin

Broj komentara : 12
Join date : 2009-10-11

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sat Oct 24, 2009 10:54 am

فقه الأكبر

- Fikhul Ekber Ebu Hanifina knjiga o akidi najbolje pobija vehabijsko ucenje.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sat Oct 24, 2009 12:54 pm

Ma mozda i nije kako ti kazes, ali eto recruit rece da je njegov tefsir napisan u vehabijsku korist, pa sam ga prestao citati da se ne bih zbunio.


Recruit,
Jeli to knjiga sto vi radite na njenom prevodu? ili je to neka druga knjiga koja ima prevod i koja se ima za nabaviti.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Jasmin Sat Oct 24, 2009 1:23 pm


Jasmin

Broj komentara : 12
Join date : 2009-10-11

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sat Oct 24, 2009 1:59 pm

Tekst fikhul Ekbera je samo 4 stranice ali je komentar toga mnogo veci (nekih 600 str.) i tekst bez komentara nije bas lako shvatiti pogotovo iz razloga sto neke stvari upravo vehabije pokusavaju interpretirati onakvim kakve ustvari nisu kod Ebu Hanife.

Knjiga na cijem prevodu radimo je I'lau Sunen, to je fikhsko djelo. Bice ogroman hajr kada to djelo insaAllah zavrsimo. Samo molim Allaha dz.s. da nam olaksa jer je to sigurno najveci poduhvat sto se islamskih knjiga tice, u istoriji nas Bosnjaka.
Prednost tog djela je u tome sto se sve prevodi uz velike strucnjake za hanefijski fikh u Siriji i nista nece biti prevedeno dok se ne odlusa komentar toga od strane najjace hanefijske uleme danasnjice.
Mnogo problema imamo ovdje kod nas zbog pogresno prevedenih djela odnosno djela koja su prevedena na osnovu sopstvenog razumijevanja,bez konsultovanja uleme. Da nam se to isto ne bi ponovilo,mi smo se dogovorili da vrsimo strogu kontrolu.

Na nasem jeziku ima dobro prevedeno akaidsko djelo od Ebu Hasan El Es'arija "Bit Polemike" medjutim nije ga lako shvatiti ali eto, da znas da je to knjiga na koju se mozes uvijek vratiti.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Namaz

Komentar  Musafir86 Fri Nov 06, 2009 7:39 pm

Esselamu alejkum brate.
Znas treba mi jedan fikhski odgovor. Radim nocnu smjenu i obicno prespavam podne i ikindiju pa ih poslije naklanjam. Da li mi to moze biti opravdanje kod Allaha dz.s.
Allahimanet

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sat Nov 07, 2009 11:19 am

Alejkumu Selam Ve Rahmetullah.

Nazalost, to ne moze biti opravdanje osim u slucaju da ti zaista zelis da klanjas podne i ikindiju i navijes sat da te probudi i upotrebis sva sredstva kako bi se odazvao namazu ali ipak se uspavas...
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sat Nov 07, 2009 1:04 pm

A mogu li ja naviti sat onda kada je skoro vrijeme za ikindiju pa da klanjam podne pa da sacekam koju minutu pa onda ikindiju, jer stvarno mi je tesko ustati dva puta., ili moram ustati dva puta.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Thu Nov 12, 2009 12:33 pm

Mozes klanjati tako, koliko je meni poznato.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Stranica 1/3 1, 2, 3  Next

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu