Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neznam vise sta da radim

+4
Jasmin
bosnjak_gazija
Recruit
Musafir86
8 posters

Stranica 2/3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Fri Nov 13, 2009 6:53 pm

Esselamu alejkum brate, sta ima kako si.
Evo mene opet da te nesto priupitam, jelde jesam dosadan ali eto volim svasta da znam.
De mi kazi slusao sam neka predavanja i cuo kako jedan dajia kaze da je Ibn Abbas r.a. rekao kako je crni kamen Allahova dz.s. desnica s kojom se rukuje sa ljudima na zemlji kao sto se covjek rukuje sa svojim bratom. On kaze da je to ono kao trebao biti hadis od Poslanika a.s. ali je ta predaja slaba i nije vjerodostojna ali ipak ostaje vjerodostojno da su to rijeci Ibn Abbasa a znamo ko je bio Ibn Abbas. Mozes li mi malo pojasniti na sto oni ovdje misle i da li je ova predaja uopste tacna.
Allahimanet.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Mon Nov 16, 2009 12:07 pm

Esselamu aljekum brate.
De mi kazi sta mislis o knjigama na ovom sajtu koje je dobro da procitam vidio sam neke od El Basrija,El-Karadavija isl., ja cu ga postaviti ovjde pa ga ti izbrisi ako je protiv pravila stranice.
Knjige

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Mon Nov 16, 2009 12:19 pm

Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu. Predaja koju si naveo je slaba, ne do Poslanika, a.s., nego i do Ibn Abasa, r.a., i to priznaju i Bin Baz, Ibn Usejmin i ibn Dzibrin koji su poznati po koriscenju takvih hadisa. Znaci, po njima samima to je netacna predaja.

Medjutim, cak i da se ta predaja moze koristiti ona se objasnjava hadisom kojeg biljezi Hakim u Mustedreku da je Omer, r.a., prisao Hadzerul Esvedu i rekao mu: " Ja znam da si ti obicni kamen koji mi ne moze naskoditi niti mi moze koristiti, da nisam video Bozijeg Poslanika da te ljubi nikada te ne bih poljubio, pa ga je potom poljubio. Zatim je naisao Alija, r.a., i rekao mu: Ne o vodjo pravovjernih, nego on koristi i steti. Allah, dz.s., je rekao: " I kad je Gospodar tvoj iz kičmi Ademovih sinova izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: "Zar Ja nisam Gospodar vaš?" – oni su odgovarali: "Jesi, mi svjedočimo" – i to zato da na Sudnjem danu ne reknete: "Mi o ovome ništa nismo znali",( El A'raf, 172. ajet ) Allah dz.s. je stvorio adema i njegovo potomstvo pa su posvjedocili da je On njihov Gospodar a da su oni njegovi robovi, pa je to zapisano na listu papira. Ovaj kamen je imao dva oka i jezik pa mu je Allah rekao: Otvori svoja usta! Pa ih je otvorio i On mu je stavio taj papir u usta i rekao: Svjedoci na Sudnjem danu onome ko to ispostuje. Pa je Alija rekao: Svedocim da sam cuo od Poslanika da je rekao: docice se na Sudnjem danu sa Hadzerul Esvedom a on ce imati jezik kojim ce govoriti i svjedociti onima koji su ga prihvatili da su oni jednobosci." Pa on, o Vodjo Pravovjernih koristi i nanosi stetu. Pa je Omer rekao: "Utjecem se Allahu da zivim u narodu u kome nisi ti o Ebu Hasene." ( Mustedrek, Hakim, br. hadisa 1725, 2/ 110, Darul Ma'rifeh, 1998.g. )

Kao sto vidis, govori se o zakletvi koju su svi ljudi dali pred Allahom dz.s., i koja je ubacena u taj Hadzerul Esved. Rijec JEMIN ( koju je taj predavac preveo kao desnica ) u arapskom jeziku znaci i ZAKLETVA i to znacenje mnogo vise odgovara ovom hadisu kojeg si naveo nego rijec Desnica.

Hadzerul Esved je Allahova zakletva na zemlji pa ko je ispostuje ispostovao je Allaha, dz.s.

U tom hadisu je samo upotrebljena metafora kako bi se uzdigao taj kamen odnosno ono sto on predstavlja - zakletvu koju smo svi dali Allahu, dz.s.

Ko se bude drzao te zakletve, on ce svedociti za njega na Sudnjem danu...

Znaci, ovo veze nema sa nekakvim rukovanjem i sl. Oni koji govore da to ima veze s arukovanjem i sl. su musebbihi i mudzessimi kojih se treba kloniti jer su oni nastali od jevreja i njihovih ubjedjenja a ne od muslimana.

A evo i malo o toj rijeci JEMIN koju oni prevode i tumace kao "desnica":

Allah, dz.s., nema Desnu Stranu

Kao sto smo I vidjeli, mudzessimi pripisuju Allahu, dz.s, dvije ruke a zatim kazu da su obje Njegove ruke desne.
Svoje misljenje, oni pokusavaju da potkrijepe sljedecim dokazima:
Kaze Allah, dz.s.,:

( وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ )

“ A nebesa ce jeminom Njegovim razorena ostati.”

I kaze:

( لأَخَذْنَا مِنْهُ بِٱلْيَمِينِ )

“Mi bismo ga za jemin uhvatili.”

Svoj stav oni dokazuju I nakaradnim tumacenjem hadisa:

“ Oba Njegova jeda su jemin.”

I hadisa:

“ Allah ce na Sudnjem danu zaposjednuti Zemlju svojom moci I razoriti nebesa svojim jeminom, a zatim ce reci: Ja sam Vladar, pa gdje su kraljevi Zemlje.?!”

Islamska ulema nije protumacila jemin kao desnu ruku jer Allah dz.s. nema ruke pa da Mu pripisujemo desnu ili lijevu ruku, niti je sastavljen iz dijelova pa da kazemo ovo je Njegova desna a ovo Njegova lijeva strana. Dijeljenje Allah adz.s, na strane, pa cak I ako kazemo da ima samo desnu stranu se kosi sa tevhidom.’

Kaze Fahruddin Er Razi: “Znaj da je jemin rijec koja oznacava znagu I kudret, dokaz za to je to sto se desna strana naziva jeminom jer je ona jaca strana I to sto se zakletva naziva jeminom jer je to najjaca covjekova potvrda da ce, ili da nece nesto uciniti.
Kaze pjesnik El Ferra:
اذا ما راية رفعت لمجد تلقاها عرابة باليمين
“ Ako nije zastava podignuta sa slavom, prihvatice je Araba snazno ( bil jemini ).”
Ako znamo da je jemin oznaka za znagu, onda nam je jasno da ajet وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ - znaci: “ I nebesa ce snagom Njegovom razorena ostati.”
Sto se tice ajeta: لأَخَذْنَا مِنْهُ بِٱلْيَمِينِ , on se ne odnosi na jemin Allaha, dz.s, vec na jemin onoga sto se uzima kao u recenici أخذت بيمين الصبي – “ Uhvatio sam za desnu stranu djeteta.” Pa ga mozemo protumaciti kao: “ Mi bismo ga za desnu stranu uhvatili.” A ako s eodnosi na Allaha, onda je znacenje ajeta: “ Mi bismo ga snazno uhvatili ”, kao sto je to poznato u jeziku Arapa.”
( Esasu Takdis, Fahruddin Er Razi, str. 104. )

Kaze Bedruddin Ibn Dzema’ah: “Allahove rijeci: لأَخَذْنَا مِنْهُ بِٱلْيَمِينِ . Rijec jemin je Hal ili od onoga koji uzima I onda oznacava snagu, ili od onoga koji se uzima pa tada oznacava njegovu snazniju stranu tj. Desnu. Kada neko void zarobljenika on ga hvata za desnu stranu jer je to njegova jaca strana oznacavajuci time da je on jaci I snazniji.” (Idahu Delil, Bedruddin Ibn Dzema’ah, str. 162-163. )

Kaze Bejheki: “Moguce je da ajetom وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ -Allah, dz.s., zeli da nas obavijesti o svojoj Moci I svojoj Vlasti. Dok ajet: لأَخَذْنَا مِنْهُ بِٱلْيَمِين – znaci: Uzecemo ga Snagom I Kudretom, odnosno: Uzecemo njegovu snagu I kudret. Jemin koji je spomenut u predajama je negdje u znacenju snage I kudreta, kao u ovim ajetima, a negdje u znacenju lijepog prihvatanja jer Arapi govore: فلان عندنا باليمين - Fulan je kod nas na jeminu odnosno na lijepom mjestu. Sto se hadisa كلتا يديه يمين tice, on je time zeleo da ukase na Allahovu potpunost I Njegovo savrsenstvo jer su Arapi jeminom oznacavali potpunost I savrsenstvo.”
I kaze: “Prenosi se od Ibn Abasa d aje rekao: “ Jevreji I hriscani su opisivali Allah adz.s., pa je Allah dz.s., objavio:
) وَمَا قَدَرُواْ ٱللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ (
“ Oni ne velicaju Allaha onako kako Ga treba velicati…”
A zatim ukazao ljudima na svoju silu govoreci:
وَٱلأَرْضُ جَمِيعـاً قَبْضَـتُهُ يَوْمَ ٱلْقِيَـٰمَةِ وَٱلسَّمَٰوَٰتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ ) )
“…a čitava Zemlja će na Sudnjem danu u vlasti Njegovoj biti, a nebesa će snagom Njegovom razorena ostati. Hvaljen neka je On i Uzvisen od onoga sto mu pridruzuju.”
I objasnjavajuci da je opis kojim su Ga oni opisivali sirk.”
(El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 354. Darul Hadis, Kairo, 2005.g. )
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Mon Nov 16, 2009 12:26 pm

Dobre su one knjige za koje si pitao. Neke od njih sam citao neke nisam ali, autori su u redu tako da ne sumnjam u ispravnost i korisnost ovih knjiga.
Jedino na kraju, Ibn Tejmijjine i Ibn Kajjimove knjige ne bi trebao citati bez prethodnog dobrog poznavanja islamske akide i islamskog serijata jer su oni uglavnom odstupali od svih ucenjaka i imali su mnogih stavova koji se suprotstavljaju Idzmau.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Mon Nov 16, 2009 12:42 pm

Znaci vehabije prevode JEMIN kao Allahova neuzubilah desniaca, jeli tako? Ili to rade ovi koji su nastali od jevreja i krscana. Isto je i za rijec JED, i nju valjda kako ti rece vehabije pogresno prevode i tako uvode smutnju.
Hvala za savjet o knjigama.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Mon Nov 16, 2009 12:49 pm

Jeste, vehabije to prevode kao desnica...

Bog da im pomogne, samo ti to mogu reci o njima.

Slobodno, sta god te zanima ti pitaj a ja cu insaAllah u najkracem mogucem roku odgovoriti
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Mon Nov 16, 2009 1:05 pm

Hvala ti brate Allah da te nagradi za tvoja dijela.
A de mi kazi nisam nasao u Kur'anu igdje da se spominje Allahova ruka i sl. a znamo da su prevod pregledali i ocijenili rahmetli Jusuf Barcic, kralj Saudijske Arabije i dr. i znamo da je taj Kur'an dijeljenj pesplatno od strane Saudijske Arabije. Ako su oni vehabije zasto nisu i u Kur'anu tako preveli.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Mon Nov 16, 2009 2:59 pm

Mislim da se spominje u nekim dijelovima ta ruka. Ma, oni rade polako, ubacuju jednu po jednu stvar. Da su odmah ubacili sve niko taj prevod ne bi prihvatio i svi bi znali da nesto nije u redu. Oni to rade poalako,planski...
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Mon Nov 16, 2009 3:11 pm

Evo nasao sam. Da li ovdje treba da se prevede ruka ili snaga, moc, vlasnistvo ili je ova ruka upotrijebljena samo kao metafora.
Al-Fath 10 ajet
Oni koji su se zakleli na vjernost – zakleli su se, doista, na vjernost samom Allahu – Allahova ruka je iznad ruku njihovih! Onaj ko prekrši zakletvu krši je na svoju štetu, a ko ispuni ono na što se obavezao Allahu, On će mu dati velliku nagradu.

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا

Ali-Imran 73 ajet
I nemojte priznati nikom, osim istovjernicima vašim, da i nekom drugom može biti dato nešto slično onome što je vama dato, ili da će vas oni pred Gospodarom vašim pobijediti." – Reci: "Pravo uputstvo je jedino Allahovo uputstvo!" – Reci: "Blagodat je samo u Allahovoj ruci, On je daruje kome hoće." – A Allah je neizmjerno dobar i zna sve;

وَلاَ تُؤْمِنُواْ إِلاَّ لِمَن تَبِعَ دِينَكُمْ قُلْ إِنَّ الْهُدَى هُدَى اللّهِ أَن يُؤْتَى أَحَدٌ مِّثْلَ مَا أُوتِيتُمْ أَوْ يُحَآجُّوكُمْ عِندَ رَبِّكُمْ قُلْ إِنَّ الْفَضْلَ بِيَدِ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Mon Nov 16, 2009 8:26 pm

Esselamu alejkum brate. De mi kazi bi li mi koristilo da kupim Mlivin prevod Kur'ana i koji je inace ono najbolji prijevod Kur'ana, barem priblizno mi kazi znam da se to nemoze 100% odgonetnuti ali barem da sam blizu.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Tue Nov 17, 2009 9:09 am

Koristi slobodno Korkutov prevod, nije problem, samo nemoj stvari u kojima se spominju neki organi, pomjeranje i sl. shvatati bukvalno. Cini mi se i da i Milvinom prevodu imaju slicne stvari.

Za ajet koji si naveo postoji tumacenje u mojoj raspravi sa Seadom Jasavicem pa pogledaj tamo o cemu se govori.

U prvom ajetu je "ruka" u znacenju moci a u drugom u znacenju vlasti : " Blagodat je u Allahgovoj ruci- Blagodat je u Allahovoj vlasti"
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Tue Nov 17, 2009 11:21 am

Esselamu alejkum brate.
Nek te dragi Allah dz.s. nagradi za tvoju strpljivost. Sad sam shvatio kako vehabije vjeruju i mislim da ne tumace Kur'an na ispravan nacin. Da im Allah pomogne a nas da sacuva i uputi na pravi put AMIN.
De mi kazi oni za kracenje pantalona koriste onaj hadise od Poslanika a.s. da ce sve, sto se vuce iz oholosti po zemlji, goreti u vatri i ima jos nekih hadisa ali nemogu se sjetiti sad. Zar to nije bilo u to doba tako a i danas dan je tako u arapskim zemljama, oni moraju tako da se nose jer im to klima njihova zahtijeva. Mozes li mi malo ti to bolje pojasniti.

Sto se tice brade tu se s njima ne slazu nijedan ucenjak od cetiri pravne skole pa zasto oni to onda rade, koje dokaze imaju za to.
Allahimanet

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Sat Dec 05, 2009 6:24 pm

Esselamu alejkum brate,
Treba mi jedan odgovor. Ima li razilazenja kod ucenjaka u tome da dzini ulaze u ljude i da im pruzrokuju bolesti koje doktori nemogu da otkriju i sl., odredjeni ljudi mogu da rukijom prizovu dzine i da pricaju sa njima pa da ih i istjeraju iz covjeka.
Citam neku knjigu od Gazalija pa sam se malo zbunio.

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Tue Dec 08, 2009 10:42 am

Postoji razilazenje. Jedan od nasih sejhova prof. Sulejman Ez Zebibi jednom nam je pomenuo da veliki broj ucenjaka smatra da dzini uopste ne ulaze u ljude... Nisam nesto preterano ulazio u tu temu. Dzini, svejedno ulazili u covjeka ili ne, mogu prouzrokovati bolesti koje doktroi ne mogu izlijeciti. Lijecenje od takvih bolesti radi se Kur\anom i posebnim Poslanikovim dovama...
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Musafir86 Tue Dec 08, 2009 5:55 pm

Primjetio sam da neki ljudi bas ovakvim pitanjima, i slicnim njima, zbunjuju ljude i uvode ih u bespotrebna razmisljanja o stvarima koje nisu od velike vaznosti za covjekov iman, te ih time samo zbunjuju. Postoji puno vaznijih stvari o kojima treba covjek da razmislja o svojoj vjeri.
Hvala ti brate pa se cujemo.
Allah nek ti se smiluje i podari ti mnogo sabura.
Allahimanet

Musafir86

Broj komentara : 24
Join date : 2009-10-09

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty za dministratora

Komentar  admir87 Wed Dec 30, 2009 5:06 pm

selam alejkum,moze li neko da mi odgovori.zasto su postavljena ovde predavanja od Muhameda Demirovic, a znamo da je on jedan od onih koji su radnici protiv jedine islamske zajednice.ja neznam dosta o islamu pa da me neko svati da sam od ovih ili oni,ja slusam muftiju i smatram da je on jedini vodja dostojan da nas vodi,pa neznam ima i drugih koji mogu odgovoriti na ova pitanja.tu je Bekir Makic,doktor Almir Pramenkovic,pa Nedzad Hasanovic,pa sad ima.onda ima Resad Plojovic.
to je ovo sto drzi dersove na televiziji.i direktor Fetic.ima tu jos koji su profosori i doktori ali koji ma ime neznam.
a drugo pitanje evo bas redovno citam ovaj forum kucao sam nesto na google i nadjem ovo,eto Allah dade tako.
Ko je ovaj idriz bilibani,vidim da ima od njega neki dersova po internet stranicama.pa ja volim tako da cujem misljenje od onih koji su protiv vehabija i misljenja vehabija.jes da nisam ni za njih ni za sufije ni za sije.ovo sto muftija radi i kako sprovodi smatram da je ispravno.opet neznam dal gresim Allah najbolje zna.nadam se da ce mi neko odgovorit ovo.
selam alejkum Smile

admir87

Broj komentara : 4
Join date : 2009-12-30

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty za administratora

Komentar  admir87 Wed Dec 30, 2009 5:16 pm

nemoj te zameriti nesto,ima li da se cita ova knjiga
sto si ti recruit i idris naveli na bosanki,pa eto volio bi da vidim,jer cinimi se da kada stanem sa nekim momcima da pijem kahvu,nesto se potencira ovo pa neki kazu Allah ima ruku,neki kazu da to nesmije da se kaze.pa me bas interesuje voleo bi da citam o tome.isao sam ramazanom na dzumu u arap dzamiju i sad idem,i bas ona neki novi imam cuo sam da je prof neki enwer sto je zavrsio u meku pa bas spominju Allahova ruka neke ajeta i hadise.
a sad neznam ko stvarno laze u ovaj raspravi nemoj da me pogresno svatite mi smo braca.ili da se brat recruit uvirjedi.ali ovaj idris stvarno je odgovorio dobro mislim spomenuo gdje je pogresio brat recruit.ali eto ja nisam citao njegov odg njemu ponovo pa zato.
halali te ponovo.nadam se da necete nesto zamerit,jer slabo je stranica dje ima da ti neko odgovori sve je nesto na brzinu neke svadje vrijedjanja.ali ja bi volio da mogu pitat muftiju oko ovog ili bekira posto sam cuo da je on predsednik uleme u sandzaku,a opet onii su jedni od prvih u islamskoj zajednici.a potrducu se da pitam ili muftiju ili bekira,jer ja studiram na muftijinom fakultetu.pa bas oko ovih stvari on to uvijek kratko i jasno kaze,a bekira cu videt da nabavim broj telefona,nekako.pa cu vam se javit
selam alejkum

admir87

Broj komentara : 4
Join date : 2009-12-30

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Sun Jan 03, 2010 9:24 am

Alejkumu selam brate. Razlog zbog kojeg sam potavio predavanja Mr.Muhammeda Demirovica je taj sto je on najstrucija osoba u skoro svim islamskim naukama kod nas.Iako danas nogi nose nazive "doktor" i "magistar" pa cak i "docent" skoro da je samo Magistar Muhamed Demirovic osoba kojastvarno zaslzuje da nosi to zvanje. Njegovom znanju su posvjedocili neki od najvecih ucenjaka Sama a ja dobro znam kako ga je on sticao idobro znam njegov trud na polju sticanja znanja. To sto on pripada drugoj islamskoj zajednici,brate, ne treba da bude razlog da ga ja ili ti mrzimo ili da ne primamo od njega.Iako,nazalost, kod nas postoje dvije islamske zajednice, svi smo mi braca i nikako ne smijemo suditi o covjeku po tome kojoj zajednici on pripada.

Sto se Idriza tice, on je jedan momak kojije umislio da je nekakav sejh pa okuplja par (nazalost) glupaka oko sebe i prosipa im svoju verziju islama po kojem niko osim njega i njegovih navijaca nije spoznao sta je islam.Dobro je rekao Dr. Mehmed Mesic: "Okupi oko sebe glupake i budale i moci ces da ih vrtis oko malog prsta kad god hoces a oni ce ti vjerovati." Sto se rasprave izmedju mene i njega tice, ona se odvijala na zid.ba/forum ali su ga nazalot oborili nakon toga. Prvo je Idriz zagovarao bukvalizam i tekfirio Ibn Hadzer El Askalanija i negiao moje uzimanje drugog znacenja jedne rijeci a nakon toga je on, nakon sto sam mu naveo one hadise iz Buharije, pribegao upravo onom sto je do tada negirao.Prvo je uzeo govor Ibn Hadzera (kojeg je prije toga smatrao kafirom), pa uzeo sporedno znacenje rijeci jer je osnova da je EJD mnozina JEDA a on ga je protumacio kao masdar glagola ade so nije bkvalno znacenje te rijeci.Znaci, Idriz je malo izgubljena osoba koja ne slijedi osnove koje je postavila ulema nego slijedi ono sto on smatra ispravnim pa se tako njegove osnove mijenjaju svakog minuta.
Sto se "ajeta" i "hadisa" koje on i njegovi neistomisljenic navode, nsu to brate ajeti i hadisi nego su to njihovi PREVODI i njihova tumacenja nekih hadisa.Jedno je PREVOD a drugo je ajet. Da nas sto ljudi uzme i prevede jednu te istu recenicu na bosanski npr. najverovatnije bismo svi mi preveli razlicito. Idriz, i nemu slicni, tvrde da je njihov prevod ustvari Bozija rijec, sto je netacno,pogresno, sto je iskrivljivanje Allahovog govora i bruka za jednu osobu koja tvrdi za sebe da je musliman.
Mislim da imaovdje na forumu tekst o JEDU koji je odgovor Idrizu i onima koji Bogu pripisuju ruke,noge i ostale manjkavosti i slicnosti sa stvorenjima pa pogledaj inajbolje ces shvatiti sta je istina.
Selam
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  admir87 Sun Jan 03, 2010 6:13 pm

a ja sam nekoliko glasa islama citao,gdje prvo kaze Muftija nas,da su oni odpadnicka grupa za (rijaset)pa osto onaj Samir ef Tandir je to ponovio isto tako,pa je bekir makic kazao da ko se izdvoji iz dzemata da mu treba glavu odsjec,nesto je citirao hadis tako neznam brate ti znas bolje,kako ide.
ali u tom smislu je bilo nesto.
evo brate vrti se video klip od 9m gde Bekir Makic hvali muhamed ibn abdul-vahaba.
a vidim ovde pise protiv njega,pa opet sve nesto razilazenja subhanallah,nije mi jasno sto to?
i slusao sam isto to mozda znas ona pitanja i odgovori na tv jedinstvu bas oko ovog uzdizanja na ars i kaze bekir da je Allah iznad arsa,pa brate kazi sad ko je u pravu.jedni ovako jedni ovako.e zato brate ja kazem da treba muftija da presudi da se ne razdvajamo sad oko ovoga.
cuo sam brate da je izasla neka knjiga o vehabijama dal je tvoja ili neko drugi pisao neznam?gdje bi mogao da nabavim to?mislim da uzmem?imali gde po carsiji ja sam stalno tu,da kod nekog uzmem?ili ima da se skine na internetu?
a ja sam cuo da je ovaj idriz zavrsio medresu u pazaru?

admir87

Broj komentara : 4
Join date : 2009-12-30

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  admir87 Sun Jan 03, 2010 6:19 pm

Ima onih koji kažu da se Allah s.w.t. sjedinio sa svim stvorenjima, što bi u prevodu značilo da je On i pas i svinja euzubillah. Pogledajte do kojih stepena novotarija dovede čovjeka, da kažu da pas i svinja nije ništa drugo nego naš Gospodar. Do tih stepeni novotarija natjera čovjeka da iziđe iz vjere kao što strijela iziđe iz luka. Kada se upitaju šta je Allah dž.š., đe je Allah s.w.t. ništa ne znaju da kažu. Kažu da nije ni naprijed ni nazad, ni lijevo ni desno, ni gore ni dolje, nije u svijetu ni mimo svijeta.
Kaže Uzvišeni Allah: "Jeste li sigurni da vas Onaj koji je na nebesima neće u zemlju utjerati, kada se ona iznenada počne tresti?" (Prijevod značenja 16. ajeta sure El-Mulk) ...
"Ako neko želi veličinu, pa- u Allaha je sva veličina! K Njemu se dižu lijepe riječi, i dobro djelo On prima. - A one koji imaju rđave namjere čeka patnja nesnosna, i njihova rabota je bezuspješna." (Prijevod značenja 10. ajeta sure Fatir)
"Već ga je Allah uzdigao Sebi. - A Allah je Silan i Mudar." (Prijevod značenja 158. ajeta sure En-Nisa)
Kaže Uzvišeni Allah: "Ako neko želi veličinu, - pa u Allaha je sva veličina! K Njemu se dižu lijepe riječi i dobro djelo On prima. Allahov Poslanik, one koji imaju rđave namjere čeka patnja nesnosna i njihovo spletkarenje je rabota bezuspješna." (Prijevod značenja 10. ajeta sure Fatir)
Riječi "On je s vama" ne znače, da se Allah miješa sa stvorenjima (nego je On, Uzvišeni Svojim znanjem uz Svoja stvorenja) što je suprotno onome na čemu su se složili ispravni prethodnici ovog ummeta i onome što je Uzvišeni dao u prirodi svakog čovjeka. Kao što je i mjesec jedan od Allahovih dokaza, jedno od Allahovih stvorenja. Njegovo mjesto je na nebu i on je s putnikom ili bilo kojim drugim čovjekom gdje god on bio.

Tako je i Uzvišeni Allah iznad Arša, nadzire Svoja stvorenja, promatra, kontroliše ih, i čini sve što je svojstveno samo Njemu -subhanehu ve teala." (El-Akidetu-l-Wasitijje, šerh-š-šejh Salih Fewzan, str. 129)

Muavija ibn Hakim Es-Sulejmi r.a. veli:'' Imao sam robinju koja mi je čuvala stado prema Uhudu. Jednoga dana vuk se obreo među stadom i uzeo jednu ovcu, a ja, čovjek kao i svi Ademovi sinovi, žalio sam, pa sam je ošamario, nakon čega sam otišao Poslaniku, s.a.v.s. koji me je zbog toga ukorio. Rekao sam:'' Allahov Poslaniče da li da je oslobodim?''- pa on, s.a.v.s. reče:'' Dovedi je!''- pa je upita:'' Gdje je Allah?''-''Na nebu.''-odgovori ona. Poslanik, s.a.v.s. zatim reče:'' A ko sam ja?'' Ona odgovori:'' Ti si Allahov Poslanik.'' Poslanik, s.a.v.s. zatim reče:'' Oslobodi je, ona je vjernica''. (Bilježi Muslim i Ebu Davud)
Zabranjeno je reći da je Allah na svakom mjestu Svojim Bićem, kao što to tvrdi zabludjela sekta Džehmije, već kažemo da je Allah na svakom mjestu svojim vidom, sluhom ili znanjem.
Ibn al-Mubârak je rekao «mi ne kažemo kao što Džehmijje kažu da je Allâh na zemlji, već se uzdigao iznad Svog Arša.» I bilo mu je rečeno, «kako da poznajemo našeg Gospodara?» On je rekao, «iznad Nebesa, na Njegovom Aršu.»
Sufjân es-Sevri je bio upitan o ajetu «… On je s vama gdje god bili…». On je rekao «Njegovim Znanjem».
Muhammad bin Jusuf (jedan od učitelja Buharija) je rekao «Onaj koji kaže da Allâh nije na (‘ alaa ) Njegovom Aršu je kâfir. I onaj koji misli da Allâh nije pričao sa Musaom je kâfir.»
''Allah se uzdigao iznad svoga arša pravim uzdizanjem onako kako njemu dolikuje kao što kaže Uzvišeni: '' Milostivi se iznad arša uzdigao.'' ( Ta-Ha; 5)"

Makatil bin Hajan kaže o Njegovom govoru: I nema govora trojice a da On nije četvrti i petorice a da on nije šesti., kaže: On je iznad Arša i Njegovom Znanju nije ništa skriveno.
Imam Ahmed je bio upitan: Allah je iznad sedam nebesa,iznad Svog Prijestolja, odvojen od stvorenja, a Njegova moć i Znanje su na svakom mjestu?Kaže:Da, iznad Arša a Znanjem je prisutan svuda.
Imam Ahmed je bio upitan o ajetu: I On je sa vama ma gdje bili, i o ajetu:Nema govora trojice a da On nije četvrti,, kaže:Znači Njegovo znanje,On zna skriveno i neskriveno, Njegovo znanje obuhvata sve,naš Gospodar je iznad Arša, bez postavljanja granica i opisivanja.


Imam Abdullah bin Ahmed citira Abdullaha ibn Mubareka: Svjedočim da si Ti iznad Svog Arša iznad sedam nebesa,a nije kao što Allahovi neprijatelji kažu, otpadnici.(Šarh es Sunna od imama Abdullaha)
Takođe je citirao Abdullaha ibn Mubareka: Mi znamo da je naš Gospodar iznad Arša, i mi ne govorimo kao džehmije što kažu da je On ovdje, pokazujući prstom na zemlju.
Abu Hanifa ra kaže, kad je bio upitan za mišljenje o onima koji kažu: Ne znam jeli Allah na zemlji ili i nebesima. , kaže Abu Hanifa: Učinio je kufr jer Allah kaže:Milostivi se uzvisio iznad Arša. A njegov Arš je iznad sedam nebesa. Pa je zatim upitan:Šta ako kaže da je Allah iznad Arša ali kaže da ne zna jeli Arš na zemlji ili na nebesima. Kaže Abu Hanifa: Učinio je kufr(Uluw od Zehebija, kao i Šarh Akideta Tahavija od ibn Abi Izz Hanefi)
Ibn Huzama(imam muhadisa u svom vremenu) kaže: Ko god ne prizna da je Allah iznad nebesa, iznad Arša i da je odvojen od stvorenja mora se natjerati da se pokaje. Ako se ne pokaje mora mu se otsjeći glava i baciti na smeće tako da muslimani i zimije se ne ometaju od njegovog smrada.(Tawhid od Ibn Huzame).
U predaji stoji da je Ebu Hurejre r.a. rekao: Allahov Poslanik s.a.w.s. me uzeo za ruku i rekao: Ebu Hurejre, Allah je stvorio nebesa, Zemlju i ono što je među njima u šest dana. Nakon toga se uzdigao iznad Arša sedmog dana. A zemlju je stvorio u subotu.
Rečeno je Imamu Ahmedu: "Allah je iznad sedmog neba, iznad Arša, neovisan o Svojim stvorenjima, sa Svojom moći i Svojim znanjem je na svakom mjestu?" Rekao je Ahmed: "Da, On je iznad Arša i ništa ne promiče Njegovom znanju."
Rekao je Imam Šafija: "Govor koji se prenosi iz sunneta na kome sam i ja, i na kome su mnogi drugi koje sam sreo, kao što su Sufjan i Malik, jeste: "Potvrda šehadeta LA ILAHE ILLALLAH WE ENNE MUHAMMEDEN RESULULLAH, i da je Allah iznad Arša iznad nebesa, približava se Svojim stvorenjima kako hoće i spušta se na dunjalučko nebo kako hoće."

brate ovo sa nasao na studio-din,pa mozes li sta da kazes dal je dobro i vidim pise hadis prenosi ovaj i ovaj pa opet ja neznam ti pogledaj pa mi javni.ti vidi pa mi javni na email e samo neznam kako da ti dam mail.dal je sa krsenjem pravila da ti dam sad ili kako vidi odg sto prije
selam alejkum

admir87

Broj komentara : 4
Join date : 2009-12-30

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Mon Jan 04, 2010 4:39 am

Evo ti moj msn pa cu ti objasniti sve insaAllah. Kao sto sam ti i rekao,sve su ovo prevodi hadisa a komentar tih hadisa moze davati samo strucna osoba a kud ces strucnije od npr. poslednjeg Emirul Mu'minina u hadisu Ibn Hadzer El Askalanija i drugih koje mi slijedimo.
Knjiga koja pojasnjava sve ovo zove se "Vehabizam najopasnija novotarija" i ja sam njen pisac a reci cu ti insaAllah preko messingera gdje je mozes nabaviti...
dzeko_87@hotmail.com
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty selam

Komentar  merhaba123 Mon Jan 04, 2010 12:18 pm

pitanje
smije li se graditi iznad kabura kakav je stav uleme

merhaba123

Broj komentara : 4
Join date : 2010-01-04

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  merhaba123 Wed Jan 06, 2010 12:24 pm

imal koga ovdje

merhaba123

Broj komentara : 4
Join date : 2010-01-04

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Recruit Thu Jan 07, 2010 6:19 am

Selam.Sto se gradnje na kaburu tice, sklopljen je idzma,kako to naodi Ibn Abidin u svojoj Hasiji, da je to dozvoljeno s tim sto postoje granice koje se ne smiju prelaziti.Opsirniji odgovor sa dokazima i citatima ucenjaka dobices sutra insaAllah.
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  merhaba123 Thu Jan 07, 2010 7:49 am

Recruit (citat):Selam.Sto se gradnje na kaburu tice, sklopljen je idzma,kako to naodi Ibn Abidin u svojoj Hasiji, da je to dozvoljeno s tim sto postoje granice koje se ne smiju prelaziti.Opsirniji odgovor sa dokazima i citatima ucenjaka dobices sutra insaAllah.
selam ok hvala nadam se da ces mi objasniti kako ulema gleda na hadise koji govore o tome da je zabranjeno podizanje iznad kabura.

merhaba123

Broj komentara : 4
Join date : 2010-01-04

Na vrh Go down

Neznam vise sta da radim - Page 2 Empty Re: Neznam vise sta da radim

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Stranica 2/3 Previous  1, 2, 3  Next

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu