Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vehabije i Jevreji

Go down

Vehabije i Jevreji Empty Vehabije i Jevreji

Komentar  Recruit Thu Nov 26, 2009 2:53 am

Vehabije često govore da je obaveza muslimana da se u svim segmentima razlikuje od jevreja i hrišćana. Te njihove ideje su nas zainterosovale pa smo napravili malo poređenje između vehabijskog i jevrejskog učenja, bez ikakve želje da nekoga uvrijedimo, već samo sa željom da im ukažemo na neispravnost onoga što slijede i onoga što su postavili kao mjerilo za ispravnost ljudskih djela.

1.) Kaže se u Knjizi Kraljeva, 22/ 20: “Video sam Boga kako sjedi na svojoj stolici a oko Njega, desno i lijevo, vojska nebeska.”

Kaže Ed Darimi: “Zaista Njegova stolica obuhvata nebesa i Zemlju i On sjedi na njoj, pa kada sjedne, ne ostane na njoj mjesta osim četiri prsta, i čuje se pištanje, kada On sjedne, kao pištanje novog sjedla.” (Nakd Bišr Merisi, Osman ibn Seid Ed Darimi, str. 74., Darul Kutubil Ilmijje)

U istoj knjizi on pripisuje Poslaniku lažnu predaju u kojoj se kaže: “Doćiću do vrata Dženneta pa će mi se otvoriti, pa cu vidjeti Allaha, čas na Aršu, čas na Kursijju.” (Ibid. str. 71.)

Kaže Ebu Ja’la El Ferra: “Allah je na Aršu a Kursijj je mjesto Njegovih stopala.” (Tabekatul Hanabile, Ebu Je’la El Ferra, str. 32., Darul Kutubil Ilmijjeh, Prvo izdanje, 1997.g.)

2.) Kaže se u Knjizi Postanka, 1/ 26: “Pa je Bog stvorio čovjeka po Njegovom liku, po liku Boga, kao muško i žensko ih je stvorio.”

Kaže Et Tuvejdžiri: “Lik je lica čovječijeg po liku lica Milostivog.” (Akidetu Ehlil Iman, Hamud ibn Abdullah Et Tuvejdžiri, str. 27., Darul Liva, Rijad, Drugo izdanje. Na početku je Bin Bazova pohvala ove knjige.)

3.) Kaže se u Deuteronomiumu, 5/ 4: “Lice u lice je govorio Gospodar sa nama na brdu.”

I kaže se u Psalmima, 31/ 16: “ Obasjaj Tvojim licem tvoje robove.”

Kaže se u Knjizi Postanka, 32/ 30 : “Pa Jakov nazva to mjesto Fenijilom, kaže: Jer sam tu video Gospodara, lice u lice.”

Kaže se u Nakd Bišr Merisi: “Sve će osim lica Njegovog bića nestati a to je najbolje, najljepše i najsvetlije lice. Njegovo lice nije isto što i Njegove ruke a Njegove ruke nisu isto što i Njegovo lice.” (Nakd Bišr El Merisi, Osman ibn Seid Ed Darimi, str. 159.)

I kaže: “Svjetlost nebesa i Zemlje je od svjetlosti Njegovog lica.” (Ibid. str. 167.)

Kaže Abdurrahman ibn Husejn ibn Muhammed ibn Abdulvehab: “Pa će doći kod Milostivog, Samilosnog pa će se skinuti zastor i oni će vidjeti Njegovo lice.” (Kurretul Ujunil Muvehhidin, Abdurrahman ibn Hasen ibn Muhammed ibn Abdulvehhab, str. 187., Mektebetul Muejjid, 1990.g.)

4.) Kaže se u Deuteronomiumu , 5/ 24: “Kad bismo se vratili pa da čujemo glas našeg Gospodara.”

Kaže se u Knjizi Postanka, 3/ 8-10 : “Pa začuše zvuk Gospodara kako hoda po Džennetu pa reče: Čuo sam tvoj zvuk u Raju.”

Kaže Ibn Tejmijje u lažnoj predaji od Musaa: ”Kada je pozvan iz drveta Musa je požurio da se odazove jer je bio ukroćen i smiren tim glasom, pa je rekao: “ Čujem Tvoj glas i osjećam Te..” (Šerh Hadisin Nuzul, Ibn Tejmijje, str. 220, Darul Asime, Rijad, )

Kaže Muhammed Halil El Herras: “Njegov govor su slova i glasovi koje čuju robovi koje On hoće.” (Komentar Kitabu Tevhida Ibn Huzejme, Muhammed ibn Halil El Herras, str. 138., Daru Da’vetis Selefijje, )

Kaže Muhammed ibn Salih el Usejmin: “U ovom je potvrda da je Njegov govor glas i slovo jer je osnova govora da to bude glas pa ako je rekao da On govori to mora biti glasovima.” (Fetava El Akide, Muhammed ibn Salih El Usejmin, str. 72., Mektebetus Sunneh, Prvo izdanje, 1992.g.)

5.) Kaže se u Knjizi Ejjuba, 37/ 2: “Slušajte grom Njegovog glasa koji izlazi iz Njegovih usta.”

Kaže Ebu Ja’la: “I On je razgovarao sa Musaom usnama a dao mu je Knjigu iz ruke u ruku.” (Tabekatu Hanabile, Ebu Ja’la El Ferra, 1/ 32, Darul Kutubil Ilmijje)

Kaže Muhammed ibn Salih El Usejmin: “Onaj koji govori neki jezik on govori jezikom a što se tiče Allaha, mi ne smijemo da Mu pripišemo jezik ali ne smijemo ni da ga negiramo jer mi ne znamo o tome ništa.” (El Likauš Šehri, 3/ 47, Muhammed ibn Salih El Usejmin, Darul Vetan, Rijad)

6.) Kaže se u Knjizi Izlaska, 19/ 21: “A trećeg dana Bog će sići ispred cijelog naroda da Ga vide.”

I kaže se, 20/ 10: “A sedmog dana se odmarao.”

Kaže se u Kitabu Sunneh: “Nakon što je stvorio nebesa i Zemlju legao je na leđa.”

Kaže Ibn Tejmijje: “Allah silazi svake noći na zemaljsko nebo…” (Vasitijska akida, Ibn Tejmijje)

Kaže Asim ibn Abdullah El Karjuti: “Istiva znači popeti se i smjestiti se i nije dozvoljeno da se protumači drugačije.” (Džehalatun Hatireh, Asim ibn Abdullah El Karjuti, str. 18., Mektebetus Sahabe, )

Kaže Aid El Karni: “Hvala Allahu koji sjedi na Aršu.”


Kaže Hafiz El Hakemi: “Bog silazi na zemaljsko nebo i On ima na svakom nebu stolicu, pa kada siđe na zemaljsko nebo sjedne na svoju stolicu i opusti svoje podlaktice a kada dođe sabah On se podigne i sjedne na svoj Kursijj.” (Mearidžul Kabul, Hafiz El Hakemi, 1/ 235)

I kaže: “ Allah otvara nebeska vrata i pada na zemaljsko nebo i tu ispruža svoju ruku.” (Ibid. str. 236.)

7.) Kaže se u Knjizi Izlaska, 15/ 6: “U Tvojoj desnici je snaga i Tvojom desnicom rušiš neprijatelje…”

Kaže se u Knjizi Ezekijela, 37/ 1: “I na meni je bila Gospodareva ruka.”

Kaže Ed Darimi: “Pa je Allah potvrdio da je Adema odlikovao nad svim ostalim robovima jer ništa osim njega nije stvorio dotičući ga svojim rukama.” (Nakd Bišr El Merisi, Osman ibn Seid Ed Darimi, str. 26.)

Kaže Muhammed ibn Salih El Usejmin: “U svakom slučaju, On ima dvije ruke bez sumnje i svaka od njih je ponaosob a ako bismo stavili jednu ruku na lijevu stranu to ne znači da je ona manjkava u odnosu na desnu.” (El Akide, Muhammed ibn Salih El Usejmin, str. 90, Mektebetus Sunneh, Prvo Izdanje)

8.) U Knjizi Postanka, 28/ 16, se kaže: (“Zaista je Bog na ovom mjestu ali ja to nisam znao.”)

Kaže Ed Darimi: “Složili su se vjernici i nevjernici da je Allah na nebesima i svi su Ga ograničili time, osim Merisi zabludjeli… Svako je bolje upoznat sa Allahom i Njegovim mjestom od Džehmijja.” (Er Redd Ala Bišr El Merisi, Osman ibn Seid Ed Darimi, str. 25.)

9.) Kaže se u Evanđelju po Marku 19/16: “Onda je Gospod, pošto im je govorio, uzdignut na nebo, i posjednut na desnu stranu od Boga.”

Kaže Ibn Kajjim El Dževzijje: “Allah će staviti Muhammeda da sjedi pored Njega na Aršu na Sudnjem danu.” (Bedai’u Fevaid, Ibn Kajjim, 4/ 841)

10.) Kaže se u Knjizi Otkrovenja 4/ 2-7: “Tamo je bio neko na Tronu... od toga je i ubijala munja, glasovi, i grmljavina... u sred i oko toga su stajala četiri anđela... prvi je bio kao lav, drugi kao mladi bik, treći kao čovjek, i četvrti kao orao u letu.”

Kaže se u Kitabu Sunneh: “Video Ga je na stolici od zlata koju nose četvorica: Melek u obliku čovjeka, Melek u obliku Lava, Melek u obliku Bika i Melek u obliku Orla. Video Ga je u zelenoj bašti, ispod Njega zlatni prekrivač.” (Kitabu Sunneh, str. 35., Matbe’atu Selefijje, Mekka, 1349.H.g.)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu