Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fikh muslimana i odgovor na vehabijske zablude vezane za fikh

Go down

Fikh muslimana i odgovor na vehabijske zablude vezane za fikh Empty Fikh muslimana i odgovor na vehabijske zablude vezane za fikh

Komentar  Recruit Thu Jul 24, 2008 4:21 pm

Poglavlje o Fikhu

Mesh po carapama
Mesh po danasnjim vrstama carapa je zabranjen po misljenju imama sva cetiri mezheba I svako suprotno misljenje je netacno I haram.
Medjutim,oni koji pokusavaju da ohalale mesh po danasnjim carapama slijedeci samo svoje strasti, koriste neke hadise koje moramo spomenuti kako ne bi doslo do zabune medju muslimanima. Naime, Od Mugire ibn Su’be se prenosi da je rekao: “Video sam Bozijeg Poslanika da je uzeo abdest I ucinio mesh po carapama.”( Nesai kaze u svome Sunenul kubra: “ Ne znam ni jednog covjeka koji prati Ebu Kajsa u ovom rivajetu. Istina je ono sto se prenosi od Mugire vjerodostojnim putem da je Poslanik cinio mesh po mestvama.”; I Bejheki spominje ovaj hadis od Mugire I kaze za njega da je to odbacen hadis. Sufjen Es Sevri, Abdurrahman ibn Mehdi, Ahmed ibn Hanbel, Jahja ibn Me’in, Ali ibni Medini I Muslim ibn Hadzadz kazu da je poznat hadis Mugire o meshu po mestvama a ne o meshu po carapama.” El Binaje 1/368). Medjutim,niko od islamskih pravnika nije dozvolio mesh po dansnjim vrstama carapa iz jednog prostog razloga a to je izgled carapa u vrijeme Bozijeg Poslanika. Ebu Hanife je rekao: Dozvoljen je mesh po carapama ako budu prekrivene kozom; Ebu Jusuf I Muhammed smatraju da je dozvoljen mesh po carapama ako budu debele neprovidne tako da ako se naspe voda po njima noga ce ostati suva. Ahmed I Safija pak smatraju da trebaju biti vodonepropustljive I da se moze normalno hodati u njima kao I da stoje same uz nogu bez ikakvih vezica. Dok Malik smatra da moraju biti napravljene od koze tako da izgledaju kao mestve.( El Hidaja, Merginani; El Lubab fil dzem’I bejne sunneti vel kitab; Ebu Muhammed Ali ibn Zekerijja El Menbedzi; str. 134.)
Muhammed Jusuf El Benuri kaze: “ Svi imami prihvatili su da je dozvoljeno ciniti mesh po carapama opsivenim kozom I obuci opsivenoj kozom. Oni su istovremeno prihvatili da se ne moze mesh ciniti po tankim I prozirnim carapama,a razilaze se da li se moze mesh ciniti kod kruto I cvrsto opletenih carapa.” ( Me’arifu sunen, 1/ 346; Multeqal ebhur; Ibrahim El Halebi, sa komentarom od sejha Vehbi Sulejman Gavudzija Albanija, str. 44)
Imam Es’ad Sagirdzi u svom djelu El fikhul Hanefi ve edilletuhu kaze: “ Mesh po tankim carapama nije dozvoljen jer se carape u obicaju selefa nisu koritile za grijanje noge vec za setanje u njima za sta se danas koriste cipele.” ( Fikhul Hanefi, Es’ad Sagirdzi, 1/97)

Izgovaranje nijeta za uvod u namaz
“Izgovaranje nijeta prilikom stupanja u namaz je lijepa I pohvaljena stvar koju treba povezati sa pocetnim tekbirom. Ibn Kajjim El Dzevzijje kaze: “ Nije potvrdjeno ni da je Poslanik izgovarao nijet kod pocetnog tekbira ni vjerodostojnom ni slabom preajom. Medjutim,rijeci nijeta dozvoljavaju neki od kasnijih ucenjaka jer se time ozivljava srce I prekida se svaka sumnja. Oni nasi prvaci,selef, koji kazu da je izgovor nijeta sunnet ne misle na sunnet Bozijeg Poslanika nego na praksu nekih alima zbog promjene I zauzetosti srca dunjaluckim problemima nakon tabi’ina.” Ovo biljezi Seren Belali u djelu Merakil Felah. Tahtavi kaze u svojoj Glosi da stoji u djelu El Bahr,da se iz ovoga moze zakljuciti da je to lijepa novotarija kada covjek hoce da pojaca svoju odluku. A u djelu Feth 1/128, stoji poslije rijeci iz Hidaje da je to lijepo zbog pridruzivanja svoje odlucnosti.” ( Multeqal ebhur, Ibrahim El Halebi, str. 88.)
Mozemo zakljuciti iz gore navedenih citata da je izgovaranje nijeta ,iako nije sunnetom potvrdjena stvar, lijepo I preporucljivo I nikako ne moze biti haram. Izgovaranje nijeta je lijepa novotarija koju trebaju slijediti svi muslimani koji su culi hadis koji prenosi Džerir b. Abdullah El-Bedžli r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Podizanje ruku naspram usiju prilikom pocetnog tekbira
Podizanje ruku prilikom stupanja u namaz vrsi se do resica usiju kao sto je to najvjerodostojinijim predajama preneseno od Poslanika s.a.v.s.
Prenosi se od Malik ibn Huvejrisa da je rekao: “ Allahov Poslanik bi, kada bi izgovarao tekbir, podizao svoje ruke dok ih ne bi uporedio sa usima.” A u drugom rivajetu stoji: “…dok ne bi dotakao uho.” ( Muslim, 1/ 168)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Rekao mi je Boziji Poslanik; O Vaile, kada klanjas podigni svoje ruke naspram usiju, zaista zene podizu ruke naspram svojih prsa.”( Biljezi ga Taberani I kaze da je Sahih, pogledaj Medzme’u Zevaid, 1/182)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika kada bi stupao u namaz da je donosio tekbir. Pa je Hemam opisao: Podizuci ruke do naspram usiju.” ( Muslim, 1/173)
Prenosi se od Enes ibn Malika da je rekao: “ Poslanik je,kada bi pocinjao namaz, dizao ruke naspram usiju a zatim govorio: Subhanekallahumme ve bi hamdike ve tebareke smuke ve te’ala dzeduke ve la ilahe gajruke.” ( Darekutni, 1/168, I kaze da su svi prenosioci pouzdani; Zejle’I 1/166)
Prenosi se od Bera’ ibn Aziba: “ Da je Boziji Poslanik podizao ruke naspram usiju kada bi pocinjao namaz a zatim ih vise nije podizao.” ( Ebu Davud, 1/200)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Vidjao sam Bozijeg Poslanika da je dizao ruke naspram usiju prilikom pocetnog tekbira,zatim sam im ponovo dosao pa sam ih video kako dizu ruke do naspram ramena a na njima su bili oklopi I ogrtaci.” ( Ebu Davud, 768.; Nesai 2/94)
Iz poslednjeg hadisa vidimo da je Boziji Poslanik dizao ruke naspram ramena samo u posebnim situacijama kada bi nosio posebnu vrstu ogrtaca I odjece koja bi spala ako bi podigao ruke do naspram usiju. Svi hadisi koji se biljeze o Poslanikovom dizanju ruku do naspram ramena ili prsa odnose se na situacije kada bi dizanje ruku do usiju uzrokovalo padanje ogrtaca I otkrivanje tijela. Takodje, Boziji Poslanik je nekada dizao ruke do naspram svojih prsa kako bi poducio muslimanke kako trebaju obavljati svoj namaz I taj propis ne vazi za muskarce kako je to navedeno u hadisu kojeg biljezi Taberani.
Drzanje ruku ispod pupka
Prenosi se od Hadzdzadz ibn Hassana da je rekao: Pitao sam Ebu Midzleza: Kako je Poslanik stavljao ruke u namazu? Pa je rekao: “Stavljao je unutrasnji deo desne sake na spoljasnji deo lijeve sake ispod pupka.” (Sahih ibn Ebi Sejbe; 1/390-391) Ebu Midzlez je jedan od velikih tabi’ina ciju velicinu I ucenost pokazuje njegovo izdavanje fetvi jos za vrijeme ashaba. Ebu Midzlez,njegovo ime je Lahik ibn Humjed El Basri, umro je 100. H.g.
Prenosi se od Ibrahim En Nehaija da je opisujuci stavljanje ruku Bozijeg Poslanika u namazu rekao: “ Stavljao je desnu na lijevu ispod pupka.” ( Ibn Ebi Sejbe; Tahavi u Asaru sunen 1/71; Muhammed ibn Hasen Es Sejbani u Asar str 25.)
Prenosi se od Alije da je rekao: “ Od sunneta je stavljanje sake na saku u namazu ispod pupka.” ( Ebu Davud br. 756; Ahmed ibn Hanbel u Musnedu 1/110) Najslabiji od prenosilaca ovog hadisa je Abdurrahman ibn Ishak Ebu Sejbe El Vasiti za kojeg Ibn Hadzer El Askalani kaze: “Tirmizi ga je smatrao od ljudi hasen hadisa a Hakim je njegove hadise smatrao Sahihima kao I Ibn Huzejme .” (El lubab fil dzemi’ bejne sunneti vel kitab, Ebu Muhammed Ali ibn Zekerijja El Menbedzi, str. 222.)
Ebu Ma’ser prenosi od Ibrahima en Nehaija da je on stavljao svoju desnu ruku na lijevu ruku u namazu ispod pupka.” ( Ibn Ebi Sejbe I kaze da je lanac ovog hadisa ispravan)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je stavio desnu na lijevu saku ispod pupka.” ( Sahihul Behari 1/385, hadis je sahih)
Prenosi se od Ebu Hurejre da je rekao: “ Od sunneta je stavljanje sake na saku u namazu ispod pupka.” ( Ebu Davud , 1/275)
Za koji deo ruke se drzi?
Vail ibn Hudzer opisujuci namaz Bozijeg Poslanika kaze: “… zatim je stavio svoju desnu ruku na poledjinu svoje lijeve sake zgloba I podlaktice.” ( Ebu Davud 1/193, ; Taberani, Mu’dzem 22/35)
Prenosi se od Hadzdzadz ibn Hassana da je rekao: Pitao sam Ebu Midzleza: Kako je Poslanik stavljao ruke u namazu? Pa je rekao: “Stavljao je unutrasnji deo desne sake na spoljasnji deo lijeve sake ispod pupka.” (Sahih ibn Ebi Sejbe; 1/390-391)
Mozemo vidjeti iz ovih hadisa da je drzanje ruku na laktu sunnetom neutemeljena stvar sto znaci da je pogresna I neispravna. Ne postoji hadis koji govori da se Boziji Poslanik drzao za lakat ili za deo podlaktice koji je blizak laktu vec svi hadisi govore ili da se drzao za podlakticu blizu zgloba ili da je svojom sakom obuhvatao podlakticu I zglob.

Drzanje ruku na prsima- odstupanje od cetiri mezheba I od islamskog serijata
Ne mogu a da ne spomenem otpadnicki stav grupe ljudi koja smatra da je sunnet stavljanje ruku na prsa u namazu sto se suprotstavlja misljenju cetvorice imama ( Ebu Hanife I Ahmed ibn Hanbel smatraju da se ruke drze ispod pupka a Malik I Safija – povise pupka)
Svoj stav ova grupa ljudi potkrepljuje sledecim neispravnim hadisima:
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Klanjao sam sa Allahovim Poslanikom I on bi stavljao svoju desnu ruku na lijevu ruku na prsa.” ( Biljezi Ibn Huzejme I ne govori o stepeni vjerodostojnosti ovog hadisa, 1/ 243 hadis br. 489)
A pogledajmo zasto islamski pravnici nisu uzeli ovaj hadis kao dokaz za stavljanje ruku na prsa:
- Isti ovaj hadis ali BEZ DODATKA “na prsa ” biljezi I Ahmed ibn Hanbel na tri mjesta u Musnedu, Nesai, Ibn Madze, Ebu Davud et Tajalsi u svom Musnedu ( str. 137. Hadis br. 1020) , Ibn Hiban ( Mevaridu zam’an str. 124. Hadis br. 447) kao I sam Ibn Huzejme.
- Muemil ibn Ismail, jedan od prenosilaca ovog hadisa je slabi neprihvatljiv medju hadiskim ucenjacima zbog slabosti njegovog pamcenja. Kaze Buhari: On je munker u hadisu. Kaze Ebu Hatim: Mnogo grijesi.; kaze Ja’kub ibn Sufjan: Kada ucenjaci naidju na hadis kojeg prenosi Muemil ibn Ismail treba da zastanu kod njega I odbace ga jer on prenosi neispravne hadise od svojih ispravnih sejhova.” ( I’lau sunen, Tehanevi, 2/195) Takodje,ibn Kajjim El Dzevzijje potvrdjuje neispravnost ovog hadisa pa kaze: “Niko osim Muemila ibn Ismaila nije rekao da je Poslanik stavljao ruke na prsa.” ( I’lamul muvekki’in 2/312) Takodje u istom djelu Ibn Kajjim El Dzevzijje navodi hadise kojima se zabranjuje stavljanje ruku na prsa.
Prenosi se od Kabisa ibn Helba a on od svog oca da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je pomerio desnu I lijevu ruku I stavio ih na prsa.” ( Ahmed u Musnedu, 5/226)
Islamski pravnici ni ovaj hadis nisu prihvatili zbog ocite greske koja je nastala prilikom prepisivanja ovog hadisa.
- Biljezi Ahmed ibn Hanbel (5/ 226) odmah nakon prethodnog hadisa njegovu ispravnu verziju u kojoj se kaze: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je pomerio desnu I lijevu ruku I stavio ovu na ovu.” Tj. Desnu na lijevu. ( Naime,arapska rijec “hazihi” sto znaci “ovu” po obliku dosta slici rijeci “sadrihi” sto znaci “prsa” pa je osoba koja je prepisivala ovaj hadis permutovala dvije rijeci I zamijenila ih pa je shvatila kao da je Poslanik rekao : Fe veda’a hazihi ala sadrihi a on je ustvari rekao : Fe veda’a hazihi ala hazihi. ) Takodje,ispravljenu verziju hadisa prenio je I Sujuti u Dzem’ul dzevami’, Hejsemi u Medzme’u zevaidu , Darekutni, Tirmizi, Ibn Madze I Ahmed na jos puno mjesta u svom Musnedu.
Od Tavusa se prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we selleme, je u namazu stavio svoju desnu ruku po lijevoj, stezuci ih na prsima." ( Ebu Davud, 1/ 275)
I ova predaja je odbacena iz nekoliko razloga:
- Ovo je mursel predaja tj. Prenosi je tabi’in od Poslanika bez spominjanja njegovog posrednika do Poslanika I kao takav ne moze biti dokaz jer je stanje tog posrednika nepoznato.
- Mursel predaja nije dokaz u Hanbelijskom mezhebu na koji se zastupnici ovog otpadnickog stava pozivaju.
- Svi hadisi koji govore o Poslanikovom stavljanju ruku na prsa u namazu upucuju da to nije od njegovog stalnog ,pritvrdjenog sunneta vec da je to radio samo u nekim situacijama dok hadisi koji govore o stavljanju ruku ispod pupka upucuju na to da je to od stalnog sunneta Bozijeg Poslanika.
Prenosi se od Ibn Abasa da je rekao da rijeci Uzvisenog: “ Zato se Gospodaru svome moli I kurban kolji” znace: Stavljanje desne ruke po lijevoj ruci na grudi u namazu.” (Bejheki, Sunen)
Ni ovaj hadis nije prihvacen jer je neispravan po misljenju cjelokupne hadiske uleme.
- U lancu ovog hadisa nalazi se Ruh ibn Musejed a on je neprihvatljiv,metruk.
- Kaze Ibn Hiban: “ On prenosi apokrifne hadise od pouzdanih ljudi te nije dozvoljeno prenositi od njega.”
- Kaze Ibn Adijj: “Njegovi hadisi se ne pamte.”
- Kaze Ibn Turkmani: “U njegovom senedu javlja se nesredjenost.”
- Ibn Kesir komentarisajuci suru Kevser kaze da se sa sintagmom venhar misli,kako neki kazu, stavljanje desne ruke na lijevu ruku na prsima. Ovo se prenosi od Alije ali nije vjerodostojno. Odatle se I saznaje das u rijeci Ibn Hazma Ez Zahirija koji uzima ovaj hadis kao dokaz neutemeljene. ( Svi govori se navode u I’lau sunen 2/ 166-173 I 17/222)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu