Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izgovaranje Allah Allah i nosenje vune,sunnet Bozijeg Poslanika

Go down

Izgovaranje Allah Allah i nosenje vune,sunnet Bozijeg Poslanika Empty Izgovaranje Allah Allah i nosenje vune,sunnet Bozijeg Poslanika

Komentar  Recruit Sat Aug 01, 2009 12:46 pm

Izgovaranje rijeci Allah Allah od kojih mnoge vehabije padaju u nesvijest i od kojih mnogi od njih strijepe je utvrdjeni Sunnet Bozijeg Poslanika a.s. O ovim rijecima i o pohvaljenosti njihovog izgovaranja nam govore sledeci hadisi:


Prenosi Aisa r.a. da je Boziji Poslanik okupio clanove svoje porodice pa im je rekao: "Kada nekoga od vas zadesi briga i tuga neka kaze: ALLAH ALLAH on je moj Gospodar i Njemu ne pripisujem nikoga." (Sahih Ibn Hiban, 865)

Prenosi se od Esme bint Umejs da je rekla: Rekao mi je Boziji Poslanik: " Hoces li da te poducim rijecima koje ces izgovarati kada te zadesi tuga: ALLAH ALLAH On je moj Gospodar i Njemu ne pripisujem nikoga." ( Ebu Davud hadis br. 1304; Ibn Madze, hadis br. 3872; Nesai, hadis br. 10484; Taberani, hadis br. 5448; Bejheki, hadis br. 9862; Ibn Ebi Sejbe)

Prenosi se od Abdullah ibn Mugaffela da je Boziji Poslanik a.s. rekao: "ALLAH ALLAH je sa mojim ashabima, nemojte ih uzimati kao svrhu posle mene, onaj ko ih bude volio sa mojom ljubavlju ih voli a onaj ko ih mrzi ja njega mrzim, onaj ko im bude zlo ucinio ucinio je zlo meni,a onaj koji ucini zlo meni ucinio je zlo Allahu.A onaj koji cuni zlo Allahu,plasim se da ga Allah ne uzme sebi." ( Tirmizi, 9/ 302, hadis br. 3864, izdavacka kuca Dar Ibn Kesir, Damask,prvo izdanje 2007.god)

Takodje, nosenje vunene odjece je sunnet i vunena odjeca je najbolja vrsta odjece a to saznajemo iz hadisa u kome se kaze da je Musa a.s. na najboljem sastanku koji neko od ljudskog roda moze imati, sastanku sa Allahom dz.s. nosio vunenu odjecu. Mnogobrojni su hadisi na ovu temu,a mi cemo spomenuti samo neke:

Prenosi se od Ibn Mes'uda da je Boziji Poslanik a.s. rekao: " Na dan kada je razgovarao sa svojim Gospodarom, Musa je nosio vunenu odjecu, vuneno dzube, vunenu okruglu kapu i vunene pantalone a na nogama su mu bile nanule od koze mrtvog magarca." ( Tirmizi, 6/ 330, hadis br. 1734)

Prenosi se od Ebu Musa El Es'arija da je rekao: " O sinko,da si nas video dok smo bili sa Bozijim Poslanikom pa bi na nas pala kisa a mi bismo se osjecali na vunu koju smo nosili." ( Tirmizi, 7/ 149, hadis br. 2480, sahih; Ebu Davud, hadis br. 4033; Ibn Madze, hadis br. 3562)

Sami Dzeko
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu