Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Podizanje ruku u namazu

Go down

Podizanje ruku u namazu Empty Podizanje ruku u namazu

Komentar  Recruit Thu Jul 24, 2008 4:22 pm

Izgovaranje Amin u sebi
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Klanjao sam sa Bozijim Poslanikom pa sam ga cuo kada je rekao: Gajril magdubi alejhim ve led dallin da je tiho rekao Amin.” ( Darekutni, Sunen, 1/ 334; Ebu Davud et Tajalsi, Musned; Hakim u Mustedreku 2/232 gdje je rekao : Ovaj hadis je po uslovima Buharije I Muslima,- sa njim se slozio I Zehebi.)
Prenosi se o Ibrahim En Nehija da je rekao: “ Imam ce u sebi izgovoriti petoro : subhanke, euzu, bismlu, amin I allahumme rabena ve lekel hamd.” ( Abdurrezak u Musannefu sa sahih senedom, Asaru sunen 1/ 99)
Prenosi se od Ebu Vaila da je rekao: “Alija I Abdullah ibn Mes’ud nisu naglas izgovarali bismilu, euzu I Amin.” ( Taberani, Mudzemu taberani, 9/262)
Prenosi se od Hasen El Basrija da je rekao: “ Prisjecali su se Semure ibn Dzundub I Imran ibn Husajn hadisa Bozijeg Poslanika pa je rekao da je zapamtio da je Boziji Poslanik imao dvije pause u namazu u kojima nije izgovarao nista: Pauza nakon pocetnog tekbira( dok bi u sebi Poslanik proucio subhaneke) I pauza nakon Fatihe ( dok bi u sebi izgovorio Amin). Pa je imran ibn Husajn porekao ovaj hadis pa su zato napisali pismo Ubej ibn Ka’bu gdje ga pitaju o ovom hadisu nakon cega im je Ubejj poslao odgovor: Ispravno je zapamtio Semure.” ( Ebu Davud,Ahmed I Darekutni ; kaze Ibn Hadzer el Askalani: sened ovog hadisa nije hasen vec Sahih)
Prenosi se od Ebu Vaila da je rekao: “ Omer I Alija nisu govorili naglas bismilu niti Amin.” ( Ibn Dzerir Et Taberi, Tehzibul asar,I Dzevheru nakji 1/130)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “Video sam Bozijeg Poslanika u namazu pa sam video njegova obraze,sa lijeve I sa desne strane dok je ucio :gajril magdubi alejhim ve led dallin I kada bi rekao Amin otezuci ga kako bi nas poducio da se treba izgovarati nakon fatihe.” (Hafiz Ebu Bisr ed Dulabi, Kitabul esma vel kuna.; I’lau sunen, Tehanevi , 2/252)
Sto se hadisa o ucenju Amin naglas tice,svi oni su preneseni kako bi nas Poslanik poucio njenom izgovaranju nakon Fatihe jer vidimo iz predaja koje se prenose od Alije I Abdullah ibn Mes’uda, Ibrahima I dr. da je sunnet Bozijeg Poslanika, kojeg su se kasnije ,kada su naucili da treba izgovarati Amin nakon Fatihe, pridrzavali najbolji ashabi Bozijeg Poslanika, izgovaranje Amin u sebi.

Podizanje ruku u namazu


Nema sumnje da je Boziji Poslanik u pocetku islama dizao ruke u namazu I da se namaz sastojao iz mnogo vise pokreta nego kasnije. Medjutim,ti pokreti su vremenom ukidani I derogirani tako da je namaz doveden do njegovog savrsenstva a to je onakav namaz kakvog ga vidimo danas u nasim dzamijama.
Prenosi se od Dzabir ibn Semure da je rekao: “ Dosao nam je Boziji Poslanik I rekao: Sta vam je sto vas vidim pa masete tim rukama kao das u repovi od pobesnelih konja,smirite se u namazu!” (Muslim 1/181) ( Oni koji negiraju da je podizanje ruku u namazu derogirano I koji jos uvijek slijede onaj nesavrsen oblik namaza govore da se ovaj hadis odnosi na derogiranje uzvracanja selama u namazu. Naime,ashabi su,kada bi klanjali a neko usao u dzamiju I nazvao im selam mahali rukama kako bi uzvratili na selam pa im je Boziji Poslanik to zabranio u hadisu kojeg takodje biljezi Muslim u kome se kaze: “Od Dzabir ibn Semure se prenosi da je rekao: “ Kada bismo klanjali namaz za Bozijim Poslanikom govorili smo : Es selamu alejkum ve rahmetullah, Es selamu alejkum ve rahmetullah pa bismo pokazali svojom rukom na stranu,pa nam je Boziji Poslanik rekao: Zasto pomerate ruke kao da su repovi od pobesnelih konja?” Medjutim, kao sto se to iz jasnog teksta vidi ova dva hadisa govore o dva razlicita slucaja I nikako se ne mogu povezati jer prvi hadis kojim se derogira podizanje ruku u namazu govori o slucaju kada su ashabi sami klanjali namaz pa im je dosao Boziji Poslanik I video ih kako podizu ruke u namazu I zabranio im to, a drugi hadis govori o slucaju kada su ashabi klanjali za Bozijim Poslanikom I odgovarali na selam kada bi neko usao u dzamiju pa je to Poslanik primetio I zabranio im. Takodje, odgovaranje na selam je stvar izvan namaza I nije vezana za namaz a Boziji Poslanik je prvim hadisom zabranio I derogirao stvar koja je u namazu,od sastavnih dijelova namaza jer je rekao na kraju hadisa: Smirite se u namazu,u stvarima iz namaza. Takodje,ako neko od njih ( zahirija) kaze ,I pored svih jasnih dokaza, da se ovaj hadis odnosi na derogiranje odgovaranja na selam reci cemo mu: Cak I da se odnosi na odgovaranje na selam u namazu ovaj hadis derogira I dizanje ruku u namazu jer je odgovaranje na selam vadzib a dizanje ruku nelogicna I nerazumna stvar pa ako se ovim hadisom derogira pomeranje ruku zbog vadziba onda je jos prece da taj isti hadis derogira I tu nelogicnu nerazumnu stvar tj. Pomeranje ruku bez ikakvog razloga.)
Prenosi se od Abdullah ibn Mes’uda da je rekao: “Hocete li da vam klanjam namaz Bozijeg Poslanika?Pa je klanjao I nije podizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Tirmizi 1/35; Ebu Davud; Nesai; Ebu Bekr ibn Ebi Sejbe; Ahmed; Ebu Hanife) ( Hadis je po uslovima Muslima tj. Muslim je u svom Sahihu prenio hadise od svih prenosilaca ovog hadisa sto znaci da su svi oni na najvecem stepenu pouzdanosti. Takodje, ovo je stav cjelokupne uleme Kufe, Sufjan Es Sevrija I mnogih drugih tabiina.(Pogledaj I’lau sunen 3/58)
Prenosi se od Abdullah ibn Mes’uda da je rekao: “Hocete li da vas obavestim o namazu Bozijeg Poslanika? Pa je ustao I podigao ruke pri pocetnom tekbiru I vise ih nije dizao.” ( Nesai, 1/158) ( Prenosici ovog hadisa su prenosioci iz dva Sahiha,osim Asim ibn Keliba od kojeg biljezi samo Muslim, I Suvejda koji je od pouzdanih medju hadiskom ulemom/ I’lau sunen, 3/61 /)
Prenosi se od El Esveda da je rekao: “Video sam Omera da je dizao ruke samo pri pocetnom tekbiru.” ( Tahavi, I kaze da je Sahih, I Dirajeh str 85. I kaze se da su svi prenosioci pouzdani)
Prenosi se od El Esveda da je rekao: “ Klanjao sam sa Omerom I on nije dizao ruke u namazu osim pri pocetnom tekbiru, I video sam Sa’bija I Ibrahim En Nehaija I Ebu Ishaka I niko od njih nije dizao ruke u namazu osim pri pocetnom tekbiru.” ( Ibn Ebi Sejbe, Musannef) ( Hadis je Sahih po uslovima Muslima/ I’lau sunen 3/ 63)
Prenosi se od Asim ibn Keliba a on od svog oca da je rekao: “ Alija je podizao ruke prilikom pocetnog tekbira a zatim ih nije dizao.” ( Tahavi 1/132) ( Kaze Bedruddin El Ajni/ komentator Buharije/ : Ovaj hadis je po uslovima Muslima. Takodje,kaze Zejlei’ 1/ 211: Ovo je Sahih Hadis.)
Prenosi se od Mudzahida da je rekao: “ Klanjao sam za Abdullah ibn Omerom pa nije podizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Bejheki, Tahavi, Ibn Ebi Sejbe, Asaru sunen 1/108) ( Sened ovog hadisa je Sahih/ I’lau sunen 3/64)
Prenosi se od Ibrahima a on od Abdullaha da je rekao: “ Dizao bi ruke kada bi pocinjao a zatim ih vise ne bi dizao.” ( Ibn Ebi Sejbe) ( Ibrahim En Nehai nije cuo ovaj hadis od Abdullaha medjutim on nije prenosio od Abdullaha hadis bez posrednika osim ako je bio siguran u ispravnost tog hadisa. Kaze Tahavi: Ibrahim en Nehai je prenosio od Adbullah ibn Mes’uda samo ako bi taj hadis bio sahih I ako bi broj prenosilaca od Abdullaha dostigao stepen mutevatira./ Tahavi 1/133)
Prenosi se od Ebu Ishaka da je rekao: “Ucenici Abdullah ibn Mes’uda I Alije nisu podizali ruke osim pri pocetnom tekbiru.” (Ibn Ebi Sejbe; Dzevheru nuka 1/ 139) ( Sened ovog hadisa je Sahih/ I’lau sunen 3/67)
Prenosi se od Ibn Mes’uda da je rekao: “ Klanjao sam za Poslanikom I Ebu Bekrom I Omerom I niko od njih nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Bejheki, Hasen)
Prenosi se od Abdullaha da je rekao: “ Hocete lid a vam pokazem namaz Bozijeg Poslanika? Pa je klanjao I podigao ruke samo pri pocetnom tekbiru.” ( Ibn Ebi Sejbe, Asaru Sunen 1/104; Ahmed, Ebu Davud 1/116) (Prenosioci ovog hadisa su prenosioci dva Sahiha osim Asima od kojeg prenosi samo Muslim)
Prenosi se od Abdulaziz ibn Hakim da je rekao: “ Video sam Ibn Omera da je podigao ruke do naspram usiju prilikom pocetnog tekbira a zatim ih nije dizao ponovo.” ( Muhammed ibn Hasen Es Sejbani, Muvetta’, str. 90) ( Svi ravije ovog hadisa su ispravne osim Muhammed ibn Ebana koji je slab ali kaze Ahmed: Nije lagao. , a posto je mudztehidovo koriscenje hadisa ujedno I dokaz o ispravnosti tog hadisa a Muhammed ibn Hasen es Sejbani je mudztehid mutlak onda mozemo reci da je I ovaj hadis ispravan/ I’lau sunen 3/73)
Prenosi Ebu Jusuf od Husajna da je rekao: “ Usli smo je I Amr ibn Murre kod Ibrahim En Nehaija pa je Amr rekao: Pricao mi je Alkame od Vaila da je rekao: “ Klanjao sam sa Poslanikom pa sam ga video da dize ruke kada bi donio tekbir I kada bi se uspravio sa ruku’a. Pa je Ibrahim rekao: Mozda ga je video da dize ruke samo tog dana pa je to zapamtio. Zar ga nije bolje video Abdullah ibn Mes’ud I njegovi drugovi koji su mi pricali da Poslanik nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru?” ( Muhammed ibn Hasen Es Sejbani, Muvetta’, str. 90) ( Pogledaj zlatni sened ovog hadisa: Ebu Jusuf- mudztehid mutlak, Husajn- Hafiz, hudzdze u hadisu; Ibrahim en Nehai- Tabiin, jedan od najucenijih ljudi ovog ummeta, Abdullah ibn Mes’ud- ashab)
Prenosi Ebu Hanife od Hamada a on od Ibrahima a on od El Esveda da je rekao: video sam Abdullaha da je dizao ruke pri pocetnom tekbiru a zatim ih vise ne bi dizao I govorio bi da je tako radio Poslanik.” (Dzami’u Mesanidil Imam 1/ 355)
Prenosi se u Mesanidul Imam prica izmedju Ebu Hanife I Evazije: Sastali su se Ebu Hanife I Evzai’ pa je Evzai’ rekao: Zasto ne dizete ruke posle tekbira I posle uspravljanja su ruku’a? Pa mu je Ebu Hanife rekao: Zato sto nije doslo od Poslanika sto bi nam to potvrdilo. Pa je rekao Evzai: Kako nije dosao sahih hadis kad mi je pricao Zuhri od Salima od Ibn omera da je Poslanik dizao ruke posle tekbira I kad bi se uspravio sa ruku’a? Pa je rekao Ebu Hanife: A meni je pricao Hamad od Ibrahima a on od Alkame I El Esveda a oni od Abdullah ibn Mes’uda da Boziji Poslanik nije dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru. Pa je Evzai rekao: Pricam ti od Zuhrija od Salima od Ibn omera a ti mi pricas od Hamada pa od Ibrahima pa od Alkame I Esveda pa od Abdullah ibn Mes’uda? Pa je Ebu Hanife rekao: “ Hamad je bio bolji serijatski pravnik od Zuhrija a Ibrahim bolji od Salima a Alkame I El Esved nisu nista gori od Abdullah ibn Omera I pored toga sto je on ashab jer su oni sakupili znanje vecine ashaba,a Ibn Mes’ud ,koji je poznat u fikhu I kiraetima, je zbog svoje mladosti vise vremena provodio sa Poslanikom od Ibn Omera. Pa je Evzai’ ucutao I nije vise govorio.” ( Dzami’ul mesanidil Imam 1/ 302-303)
Prenosi se od Ebu Bekr ibn Ajjasa d aje rekao: “ Nisam video fekiha u zivotu da je dizao ruke osim pri pocetnom tekbiru.” ( Tahavi, 1/ 134)
Prenosi se od El Berra’a da je rekao: “ Poslanik je dizao ruke do blizu usiju kada bi pocinjao namaz I zatim ih vise nije dizao.” ( Ebu Davud, 2/22)
Prenosi se od Mugire da je rekao: “ Rekao sam Ibrahimu: Hadis Vaila d aje on video Poslanika kako je dizao ruke kod tekbira I kod uspravljanja sa ruku’a? Pa je rekao: Ako ga je video Vail jednom da dize ruke,pa video ga je Abdullah ibn Mes’ud pedeset puta da ne radi to.” ( Tahavi 1/ 132)
Na kraju,nakon sto smo spomenuli samo mali deo hadisa koji derogiraju podizanju ruku u namazu I koji potvrdjuju da je sunnet Bozijeg Poslanika kojeg je praktikovao vecinu svog zivota klanjanje bez podizanja ruku, moramo spomenuti da taj stav pored ucenjaka Hanefijske pravne skole zastupaju I ucenjaci Malikijskog mezheba ( Ebu Hanife je bio tabi’in a Malik tabi tabi’in). Tako,kaze Malik u El Mudevvenetul kubra: “ Ne znam da se podizu ruke u nicemu osim u pocetnom tekbiru. I kaze Ibnul Kasim: Bilo je podizanje ruku u namazu pored tekbira daif,neispravno po misljenju Malika.” ( Mudevvenetul kubra 1/ 71)
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu