Pravedna Vaga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rasprava sa vehabijom o klanjanju podne namaza nakon dzume

Go down

Rasprava sa vehabijom o klanjanju podne namaza nakon dzume Empty Rasprava sa vehabijom o klanjanju podne namaza nakon dzume

Komentar  Recruit Wed Nov 05, 2008 12:02 pm

Kaze Vehabija, nakon sto sam mu citirao dokaze islamske uleme po tom pitanju:

Prvo, Ashabi u vrijeme Poslanika su klanjali džumu namaz na više mjesta i poznato je iz sunneta da su klanjali džumu i u Mesdžidul kuba (uzgred budi rečeno to ti je PRVA džamija u islamu) a klanjali su je i u Medini u Poslanikovoj a.s. džamiji.

Drugo, dozvoljavajući klanjanje podne namaza optužujete Allaha za neznanje neuzubillah i nepotpunost vjere (u navode o imamu šafiji i neveviju neću da ulazim jer nisam siguran da li su sahih ili ne) Allah kaže:'' ...– Danas su nevjernici izgubili svaku nadu da ćete vi otpasti od svoje vjere, zato se ne bojte njih- već se bojte Mene. Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera... –''(El-Maide, 3) što automatski znači da svako dodavanje ili oduzimanje od vjere je bidat i grijeh bez obzira ko govorio i kome se govorilo, s tim da za ulemu ima opravdanje ako su to rekli shodno svom tadašnjem znanju ali za ostale nema jer dokazi su jasni.

Sto se tiče podne namaza poslije džume nije naodmet spomenuti neke činjenice:

1. Klanjajući podne poslije džume a bojeći se da nam džuma možda neće biti kabul potpomažemo šejtana u poticanju sumnji među vjernicima, Allah kaže:'' O vjernici, klonite se mnogih sumljičenja, neka sumljičenja su, zaista, grijeh...''(El-Hudžurat, 12)

2. Klanjajući podne poslije džume dodajemo šesti namaz u u danu a mutevatirom je ustanovljeno da ih je naređeno samo pet. A ako bi bilo ispravno dodati šesti namaz na džumu onda ovo pravilo trebamo primjeniti i na ostale namaze pa klanjati podne kod kuće i u džamiji jer možda se rodineka sumnja(?) da nam namaz nije kabul. Međutim, poznato je da se namaz klanja jednom bilo u kući ili džamiji ili polju i sl.

3. klanjajući podne poslije džume otežavamo Allahovu vjeru a Allah kaže:''... On vas je izabrao i u vjeri vam nije ništa teško propisao, u vjeri pretka vašeg Ibrahima...''(El-Hadždž, 78) Pa zbog ovog ''propisa'' ljudi misle da džuma ima oko 20 rekata pa jadni se izmoriše klanjajući pa mnogi i posustanu. Poslanik a.s. nas je podučio da ne otežavamo već da olakšavamo vjeru.

4. Ako je tolika bojazan da džuma neće biti primljena onda su ti i takvi izgubili nadu u Allahovu milost jer o Allahu pomišljaju da će im bez razloga poništiti dobra djela i tako su jednu stepenicu prema kufru. Allah kaže:'' "Nadu u milost Gospodara svoga mogu gubiti samo oni koji su zabludjeli" – reče on...(El-Hidžr, 56) Ibn Mes'ud je rekao onima koji su brojali na kamnčiće zikrove da broje svoje grijehe i dodao:'' Ja vam garantujem da vam dobra djela neće propasti''. Naravno, podrazumjeva se da ih učine kao vjernici.

ODGOVOR EHLI SUNNET VEL DZEMATA:

U vrijeme Poslanika Muhammeda a.s. se klanjala DZUMA na samo jednom mjestu u Medini a to je bila Poslanikova dzamija. A ti ako mislis da se klanjala na vise mjesta bujrum navedi nam dokaz. Od uslova ispravnosti i potpunosti dzume namaza je da se ona obavlja na jednom mjestu.

Kad citiras neki ajet, i zelis da ga koristis kao dokaz za nesto prvo procitaj tefsir tog ajeta. Jesi li pogledao u komentaru tog ajeta da se kaze:
" Ovo znaci da je zavrseno slanje Poslanika i da je Muhammed a.s. zadnji Poslanik a ne znaci da je serijat zavrsen jer su i poslije ovog ajeta objavljivani ajeti i propisima, poput ajeta o dugu i dr. "

Ili ces da kazes da je Allah dz.s. rekao da je zavrsen serijat pa posle toga zaboravio da je to rekao pa objavio jos ajeta vezanih za serijat??????????????????????

A sta je sa Kijasom, a sta je sa Idzmaom, zar to nisu izvori serijata i zar to nije serijat ali ipak nisu ukinuti objavljivanjem ovoga ajeta?????????????????

Ako je svako dodavanje na Kur'an i hadis bid'at zbog cega je Poslanik onda rekao:

''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).???????????????

Isto tako,ako trebamo gledati direktno u dokaze a ne u ono sto kaze ulema zbog cega je Allah dz.s. rekao:
"... pitajte učene ako ne znate!" (El-Enbija', 7.)????????????????????????

Klanjanje podne namaza nakon dzume ne znaci sumnja u dzumu namaz vec predstavlja upotpunjavanja farza.
Tako, ti kad pogrijesis nesto u namazu,kad izostavis neki deo i svestan si toga duzan si da ispravis to sehvi sedzdom. Ako ispravis onda si upotpunio svoj namaz i on je ispravan a ako si svestan toga ali ne ucinis sehvi sedzdu onda tvoj namaz sigurno nije ispravan.
Isto tako kada si svestan da ti je izostao jedan od uslova za ispravnost dzume ti si duzan da to nekako nadoknadis da bi taj farz spao sa tebe pa musliman obavi jos podne namaz nakon toga. Hoces li da kazes da je i SEHVI SEDZDA otvaranje vrata sejtanu?????????????? Jesi li ikad cuo za KIJAS?


Kazes da je klanjanje podne nakon dzume sesti namaz a ustanovljeno je da ih ima pet. Ako je klanjanje podne namaza nakon dzume upotpunjavanje dzumanskog farza onda to nije sesti namaz nego peti. Nauci da brojis.

Nije tacna tvoja tvrdnja da je samo pet namaza. Postoji i sesti VITAR. ( siguran sam da nisi cuo hadis " Allah vam je dodao jos jedan namaz VITR") U hanefijskom mezhebu je i vitr vadzib tako da slobodno mozemo reci da postoji sest dnevnih namaza.

Klanjanje i upotpunjavanje onoga sto nam je Allah dz.s. naredio nama muslimanima nije poteskoca. Ne znam za vas vehabije, vama je izgleda tesko da razmisljate a kamoli sta drugo.

Niko ne sumnja u Allahovu milost ali sumnjamo u to hoce li nam Allah dz.s. ukabuliti ta djela. Mi smo poput Omera r.a. koji je govorio: " Da Bog da da mi bar jedan jedini namaz bude primljen."
Recruit
Recruit
Admin

Broj komentara : 205
Join date : 2008-06-13
Age : 36

https://pravednavaga.forumakers.com

Na vrh Go down

Na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu